Hány fecske csinál nyarat?
Ez a kérdés merülhetett fel sok cívis polgárban, akik éppen húsvét hétfőn látták meg az első fecskéket Debrecenben.
Füsti fecske Fotó: Konyhás István
A válasz egyelőre várat magára, egyrészt, mert bízunk benne, hogy előbb még a tavasz következik, másrészt a Hajdúságban elsőként észlelt molnárfecskék valószínűleg csak átutazóban voltak nálunk.
Bizonyos azonban, hogy hamarosan megérkezik a hazai költőállomány nagy része is, az első fecskék felbukkanását követően erre általában nem kell sokáig várni. Mivel az életben maradás alapvető feltétele a táplálkozás, a rovarevő madarak visszatelepülése az apró rovarok, bogarak megjelenésétől datálható. Legyekkel, szúnyogokkal, apró hártyás szárnyúakkal már javában lehet találkozni, így a fecskék is hamarosan megérkeznek.
A városokban leggyakrabban molnárfecskéket láthatunk, ezek termete apróbb és a farktolluk is rövidebb mint a füsti fecskéké. Repülés közben világító fehér hasukról, valamint éles, sivító hangjukról könnyen felismerhetjük őket. A molnárfecske népi neve a kapczás vagy bercés fecske, mert apró lábait fehér pehely borítja, kapaszkodásra nem nagyon alkalmas, táplálékát repülés közben kapja el.
A molnárfecskék általában telepesen fészkelnek ereszek, párkányok alatt. A füsti fecske inkább a vidéket kedveli, istállók környékén ma is kedves vendégnek tartják. Fészkét mindkét madár sárból tapasztja, a molnárfecske fészke azonban gömbölydedebb, nyílása kisebb.
A madarak ürítéséből adódó kellemetlenségek elkerülhetők az úgynevezett „fecskepelenka” használatával, egy falra rögzíthető párkánnyal, ami felfogja a madárürüléket, és amellett, hogy ennek segítségével a fecskéket nem fosztjuk meg az életterüktől, a saját házunk környékén pedig, ingyenes rovargyérítéshez juthatunk. Egy másik eszköz, mellyel a madárbarátok éppen megtelepíteni igyekszenek a környékükön portyázó vadászokat, a cserépből készült műfészek. A tapasztalatok szerint idővel megszokják, elfogadják a madarak. A molnár- és a gesztenyebarna torkú, villás farkú füsti fecskéken kívül hamarosan parti fecskét és sarlós fecskét is megpillanthat az eget kémlelő ember. A parti fecskék homokfalba vájt üregekben költenek, a sarlós fecskék később érkeznek, nagyobb termetűek és előszeretettel telepszenek meg lakóházak tetején.
Forrás: Veres Hajni/ Vagy.hu