Egy gyíkfajjal kevesebb
A vakondgyíkfélék Emoia nemébe 74 faj tartozik. Az Antarktiszt kivéve világszerte elterjedtek. Egyik fajuk az Emoia impar többek közt a Hawaii-szigeteken is élte aránylag rejtett életét. Mostanra, e helyütt teljesen kiveszett.
A képen egy Szamoán fotózott példány látható Fotó: U.S. Geological Survey (USGS)
2012. április elején jelentették be, hogy a rézcsíkos kékfarkúszkink, merthogy így hívják, Hawaiin mostantól hivatalosan is kipusztultnak tekintetik.
A terület ikonikus részeként ismert, hollywoodi filmekben is gyakorta szerepeltetett NaPali part meredek, zöld növényzettel borított sziklaszirtes területein látták utoljára a fajt. Csakhogy ez már idestova úgy félszáz esztendeje volt, valamikor az 1960-as években. Egyébiránt megjegyzésre érdemes, ez az a terület, ahová Hawaii őslakói először megérkeztek, itt lakták be először a szigeteket.
Nevezett faj utolsó észlelése óta, 1988 és 2008 között többször is keresték Kauain Oahun, Hawaiin, Mauin, de egyszer se találták a remek szaglószervű s látású, elképesztően gyors helyváltoztatásra képes, szinte naphosszat élelemszerzéssel foglalatoskodó szkinkek egyedeit (csak a fiatalok és a nőstények sajátja a feltűnő kék farok). „Ez a szkink egykor elterjedtnek számított az egész Hawaii-szigeteken, s valójában ma is megtalálható sok más csendes-óceáni trópusi szigetcsoporton”, mondja Robert Fisher a Nyugati Ökológiai Kutató Központ (USGS) biológusa.
Ő és kollégája Ivan Ineich, aki a Francia Nemzeti Tudományos Kutatási Központnak (CNRS) is kutatója, a párizsi Természettudományi Múzeumban jelentették be az Emoia impar nevű fajra vonatkozó megállapításukat, melyet az Oryx nemzetközi természetvédelmi folyóiratban publikáltak.
Kihalása elég rejtélyes, minekutána az ezzel kapcsolatban felmerülő legérdekesebb kérdés szerintük, ugyan mi vezethetett oda, hogy egy egyébként gyakori állat teljesen kiveszik egy ökoszisztémából, miközben más állatok meg nem… A Hawaii-béli kihalásának pontos okai egyelőre nem világosak.
A szigeteken történő kihalások esetén gyakorta hasonló tényezőkről beszélhetünk, úgymint az élőhelyek elvesztése az emberi élettér terjeszkedésének következtében. A másik lehetséges ok az invazív ragadozó fajok megjelenése, továbbá az esztelen emberi tevékenységek is közrejátszhatnak. Fisherék találtak néminemű bizonyítékot arra nézve, hogy ez esetben egy invazív ragadozó hangya is ludas lehet a rézcsíkos kékfarkúszkink életterének bevétele terén.
Hogy mi az igazság azt egyelőre homály fedi, ám egy biztos Hawaii fajgazdagsága mostantól szegényebb lett egy különös gyíkocskával.
Írta: Csibrányi Zoltán