A világ legidősebb Mayotte-makija Miskolcon
A Miskolci Állatkertben élő Mayotte-maki, 2012. április 25-én töltötte be 33. életévét. A nemzetközi nyilvántartások adatai szerint, ő a világ legidősebb Mayotte-makija.
Fotó: Veress Tamás
Ebből az alkalomból gondozói a kedvenc csemegéiből készített tortával ajándékozták meg, melyeket Csókos jóízűen el is fogyasztott, aki idős kora miatt már kevésbé aktív, ám jó egészségi állapotnak örvend.
1979. április 25-én, a berlini állatkertben (Tierpark) jött a világra, itt gondozói nevelték, ezért mind a mai napig nagyon ragaszkodik az emberek társasághoz. Mindössze egyéves volt, amikor a Budapesti Állatkertbe került, ahol 15 évet élt, majd 1995-ben érkezett a miskolci vadasparkba. Budapesten kapta a Röfi nevet, mivel röfögésszerű hangot adott ki. Később azonban, Csókos névre keresztelték, mivel az emberekhez való ragaszkodását abban is kimutatta, hogy a kifutójába lépő gondozót „csókokkal” üdvözölte.
A Mayotte-maki (Eulemur fulvus mayottensis) a barna maki egyik alfaja, amely kizárólag a Madagaszkártól mintegy 300 kilométerre lévő Mayotte-szigeten és a közelében lévő Comore-szigeteken él. Úgy tartják, hogy emberek telepítették a szigetekre, Madagaszkárról. Mint a makifélék mindegyikének, így a Mayotte-makinak is az élőhelyük elvesztése fenyegeti hosszú távú fennmaradásukat.
A makifélék átlagos élettartama a szabad természetben ritkán éri el a 20 évet, de állatkertekben is kivételes esetben élnek 30 évnél tovább. Az eddig ismert legidősebb állat egy barna maki és szerecsenmaki hibridje volt, aki 39 évet élt. A barna makiknak – melynek alfaja a Mayotte-maki is – két legidősebb európai példánya egyaránt 1979-ben született: egy francia állatkertben élő barna maki pontos születési dátuma nem ismert, a másik pedig a Miskolci Állatkertben élő Csókos. Egyébként az egész világon csak egyetlen idősebb barna makit tartanak nyilván az ISIS (Nemzetközi Fajinformációs Rendszer) adatbázisában: a Tokyo-i állatkertben él egy ismeretlen alfaji hovatartozású barna maki, aki 1978-ban jött a világra.
Forrás: Miskolci Állatkert és Kultúrpark