Erdészek a természetért
2012. április végén lezárult az „Élőhelyek megőrzése és rekonstrukciója az Ipoly Erdő Zrt. Közép-Magyarország erdészeteinek területén” elnevezésű projekt.
Fotó: dreamstime
Erdészek, erdőmérnökök munkájának köszönhetően 2010. március 1. és 2012. február 28. között, Pest megye több mint félszáz helyszínén valósult meg a kijelölt területek természetközeli állapotának védelme és rehabilitációja. Ez magában foglalja az élőhelyek védelmét és helyreállítását, az ottani élőlények fennmaradásához szükséges feltételek biztosítását.
A projekt jelentősen hozzájárult a természetvédelmi oltalom alatt álló, védettségi besorolással rendelkező (Natura 2000-es területek) élőhelyek komplex természeti értékeinek megóvásához, helyreállításához. A hazai védett és közösségi jelentőségű fajok védelme, illetve élőhelyük biztosítása valósult meg ilyen módon.
Az Ipoly Erdő Zrt. szakemberei sikereket értek el a természetes erdők erőszakosan terjedő, idegenhonos „betolakodói” ellen. Az akác és bálványfa terjedését 970 000 négyzetméteren szorították vissza. Az invazív (tájidegen) fafajok lokális, szigetszerű térhódításának megfékezése a védett és fokozottan védett faj megmaradása érdekében elengedhetetlen. Az idegen fák helyére az erdészeti szakemberek őshonos kocsánytalan tölggyel és elegy fafajokkal újították fel az erdőt, így 198 000 négyzetméteren sikerült összetett, sokszínű stabil erdei életközösségek kialakulását megalapozni.
A hegyi kaszálórétek számos védett növény- és állatfaj otthona. A projekt keretében 17 000 négyzetméterrel bővült a helyreállított kaszálórétek nagysága.
A nagytestű fajok mozgásterét bővítve, 20 000 méter hosszan bontották el az évtizedekkel ezelőtt rossz helyen megépített, ökológiai kapcsolatokat gátló kerítéseket.
A project ideje alatt a szakemberek számos rendezvényre invitálták a szakmai körök mellett a kisiskolásokat, pedagógusokat, újságírókat és a túrázni vágyókat, ezzel is hozzájárulva az aktív természetvédelem megismeréséhez, és erősítve a környezettudatosságot.
Forrás: ng.24.hu