Béka, béka és még több béka!
Madagaszkár régóta ismert többek között úgy is, mint békaparadicsom.
A mongabay.com természettudományos és környezetvédelmi hírekkel foglalkozó weboldal számolt be arról, hogy Madagaszkár egy aprócska területén több tucatnyi új békafajt találtak.
Stumpffia sp. nemzetségbe tartozó most felfedezett új faj.
Fotó: Gonçalo M. Rosa
Igazság szerint 76 békafajra bukkantak, amiből persze nem mind, de valószínűsítik, közülük akár több tucatnyi, eddig ismeretlen lehet a szakirodalom számára. Az újonnan fellelt példányokat illetően a hatalmas sziget észak-keleti oldalán, Toamasina tartományban elterülő Betampona Nemzeti Park területéről, egy alföldi erdőségről beszélünk; ez egyébiránt a világ legveszélyeztetettebb területei közé tartozik. A környéket érintő egyre terjeszkedő mezőgazdaság, túlzott mérvű fakitermelés, vadászat és a túlnépesedés ellenére, a seregnyi békán kívül sok minden másnak is otthont biztosít a terület. Hogy csak egyet említsünk, itt él a kritikusan veszélyeztetett fekete-fehér örvös makimajom (Varecia variegata). Nem mellékesen egy másik tanulmányból az is kiderül, errefelé fákban sincs hiány: nem egész 1ha-on 49 családba tartozó 244 fa- és cserjefaj osztozik; mellesleg a Betampona egészén 288 fafaj él.
Menavato hegy a Betampona területén.
Fotó: Gonçalo M. Rosa
Gonçalo M. Rosa kutatásvezető ámulatát nem rejti, amikor úgy fogalmaz, „egyelőre rejtély”, hogy ennyi békafajt elbír a nevezett erdőség. Jelenleg munkatársaival morfológiai, és genetikai vizsgálatok révén igyekszik kideríteni, vajon ténylegesen mennyi új fajról van ez esetben szó. Szerinte, minderre azért van szükség, mert a genetikai bizonyítás elengedhetetlen, hogy hitelt érdemlően kijelenthető legyen egy fajról, ez eddig ismeretlen volt. Már a puszta számok is – legfőképp más trópusi erdők adataival összehasonlítva – rendkívüliek. Ez talán azért is lehet, mert Betampona a hatalmas sziget egyik leginkább védettséget élvező természeti területének számít.
A madagaszkári „békakirályság” ismét újabb tagokkal bővült, és ki tudja, mit tár még eztán szemünk elé a jövő.
Írta: Csibrányi Zoltán