Barlangbezárások a denevérvész terjedése ellen
Barlangzárlattal védekezne az amerikai kormány az országban már több mint ötmillió denevér elhullásához vezető fehérorr-szindróma továbbterjedése ellen a Sziklás-hegységben.
Fotó: Stephen Alvarez
Az először 2006-ban, New Yorkban észlelt gombás fertőzés teljes populációk pusztulásához vezethet. A vizsgálatok szerint a fehérorr-szindróma denevérről denevérre terjed, de felmerült, hogy a fertőzött barlangokkal kapcsolatba került barlangászok is továbbvihetik a spórákat.
Az elmúlt években 19 szövetségi államra terjedt szét a fertőzés, amely becslések szerint öt és fél millió denevér halálához vezetett az Egyesült Államokban. Négy kanadai tartományban is tapasztaltak denevérpusztulást. A Sziklás-hegységben egyelőre nem találtak fertőzésre utaló nyomot, az amerikai Szövetségi Erdészeti Szolgálat ezért azt javasolta, hogy sürgősen zárjanak le minden barlangot és elhagyott bányát Montana és Idaho északi részének erdőségeiben, illetve Dakota állam egyes füves területeire is terjesszék ki a korlátozást.
Az amerikai kormány védekezési terve legkorábban 2012 júniusában léphet hatályba, ha a helyi illetékesek elfogadják. Az elgondolás szerint csak azok kaphatnának engedélyt a térségben barlangászatra, akik a denevérek védelméért hozott óvintézkedéseknek, így például fertőtlenítésnek is alávetik magukat.
A denevérek pusztítják a kártékony rovarokat, dollármilliókat spórolva meg a mezőgazdaságnak, ezért számuk drasztikus csökkenése problémát okoz az ágazatnak. A legérzékenyebben érintett térség, az Egyesült Államok észak-keleti vidéke.
A barlangok lezárásának ötlete már tavaly tavasszal is felmerült az erdészeti szolgálat felügyelete alá tartozó északi területeken, ám a javaslatot a barlangászok egyhangúlag ellenezték.
Kanadai kutatók a közelmúltban arra a megállapításra jutottak, hogy az észak-amerikai denevéreket pusztító gombás megbetegedés minden bizonnyal európai eredetű.
Forrás: MTI