Búbos cinegék költenek Baranyában
Búbos cinegék (Lophophanes cristatus) vették birtokukba a Duna–Dráva Nemzeti Park munkatársai által kihelyezett költőodút. A hazánkban ritka madárfaj így ma már hivatalosan is része a dél-magyarországi régió faunájának.
Fotó: dreamstime
2010 telén a Nyugat-Mecsek egy eldugott szegletében búbos cinege járt rá az ott kihelyezett madáretetőre. A faj viszonylagos ritkasága miatt a Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság (DDNPI) szakemberei nagy figyelmet szenteltek a madárnak. A következő tavasszal az erdőben mesterséges odútelepet hoztak létre a nemzeti park munkatársai, nem titkoltan azzal a céllal, hogy az egész télen itt tartózkodó búbos cinegéket költésre bírják.
Az első mecseki búboscinege-fészekalj
Fotó: Völgyi Sándor
Bár az odútelep 2011-ben nem keltette fel a madarak érdeklődését, egy fiókáit etető szülő megfigyelésével sikerült bizonyítani a faj költését. Ezzel bizonyságot nyert, hogy a faj része lett a mecseki költő madárfaunának. 2012-ben örömteli változás történt: a kihelyezett odúk egyikét elfoglalta egy búboscinege-pár. Az első költésből hét fiókát röptettek szerencsésen a szülők. Így most már fényképpel, és madárgyűrűzési adatokkal is bizonyíthatóvá vált a búbos cinege Baranya megyei költése, melynek eddig egyetlen ismert párja a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzetben él.
Forrás: ng.24.hu/DDNP