Lassan repülő szépségek
A napokban egyre több helyen bukkannak fel a fehérpettyes álcsüngőlepke (Amata phegea) imágói.
A változékony csüngőlepke elülső szárnyán legalább egy folt sárga, és csápjának éppen csak a hegye fehér.
Fotó: flickr
E törékeny, lassan repülő lepkefajunk a medvelepkefélék családjába tartozik, ám nagyon hasonlít a változékony csüngőlepkére (Zygaena ephialtes), amellyel egyáltalán nincs közeli rokonságban.
Fehérpettyes álcsüngőlepke
Fotó: Lenner Ádám
Mindkét faj teste és szárnya fekete, de a potrohukon széles sárga gyűrű látható, szárnyaikat pedig nagyrészt fehér foltok tarkítják. A fehérgyűrűs álcsüngőlepke elülső szárnyán hat fehér folt látható, és csápjának legalább a csúcsi egyötöde fehér. A két faj jó példa a mimikrire: mindkettőjük testnedve mérgező és rossz ízű anyagokat tartalmaz. Feltűnő mintázatukkal egymást erősítik abban, hogy a ragadozókat figyelmeztetik: nem érdemes őket elfogyasztani. Éppen a méreganyaguknak köszönhetően engedhetik meg maguknak, hogy lomhán repüljenek, és nappal se rejtőzzenek el.
A június-júlisban országszerte gyakori fehérpettyes álcsüngőlepke nősténye csoportokban rakja le petéit a növényekre. Hernyója sötétbarna vagy fekete, szürkén szőrözött. Tápnövényeit illetően nem válogatós: számos lágyszárú növényt fogyaszt, köztük útifű-, sóska- és galajfajokat. A hernyó áttelel, és tavasszal, amikor a növényzet még nem indult fejlődésnek, mohával is beéri.
Írta: Lenner Ádám és Merkl Ottó