Megasztár kerestetik a szirti borzok között
A karaoke bárok népszerűsége és az énekes tehetségkutató műsorokra jelentkező tömegek is mutatják, hogy szeretjük dalban kifejezni magunkat. A Tel Aviv Egyetem kutatói hasonló magatartást figyeltek meg az Afrikában és a Közel-Keleten őshonos kicsi, növényevő emlősnél, a szirti borznál.
Fotó: dreamstime
Az egyetem zoológiai tanszékének kutatója, Eli Geffen és PhD hallgatója, Amiyaal Ilany szerint a szirti borz „éneke” az állat saját személyiségét fejezi ki. Minden egyednek külön dalcsokra van, amivel elárulhatja például korát, rangját, hormonszintjét és méretét is.
Geffen professzor szerint az állati ének funkciójának megértése sokat segíthet az állati kommunikáció kutatásában.
„A szirti borzok éneke jó modell lehet arra, miként bocsátanak ki és fogadnak jeleket az állatok, és mit tudnak ezekből értelmezni” – teszi hozzá Ilany.
„A szirti borz éneke akár 5-10 percig is tarthat, és az egyed személyisége, kora, rangja és hormonszintje mind megváltoztathatják az éneket” – magyarázzák a kutatók, akik 13 éve tanulmányozzák a Holt-tengerhez közeli Ein Gedi természetvédelmi terület szirti borz populációját. „A kutatási projekt nagy előnye a hossza. Minden egyedet megismertünk, ismerjük a születésük körülményeit, életük eseményeit, társadalmi helyzetüket – mondja Ilany. – Azért tudjuk az énekükből dekódolni az információkat, mert mi is jól ismerjük őket.”
Természetesen az állatvilágban számos példát találunk arra, hogy egy állat a hangjáról felismeri saját fajának egyes egyedeit. A kolóniába visszatérő „flamingóanya” például, hangjuk alapján különbözteti meg fiókáit, és persze az emberek is képesek azonosítani az ismerős hívó hangját a telefonban, anélkül, hogy az bemutatkozna.
A benne rejlő információn túl a szirti borz dalának funkciója, kontextusa és fogadtatása is fontos. Szinte kizárólag a hímek énekelnek, és az előzetes felmérések azt mutatják, szívesebben fakadnak dalra, ha figyelmes közönségük van. Geffen professzor szerint a szirti borzok tulajdonképpen „önreklámra” használják az éneklést, és így könnyítik meg fajtársaikkal a kommunikációt.
A kutatók most azt akarják kideríteni, mi indíthatja el ezt a kommunikációt. Kísérletképpen magnóra veszik a borzok énekét, és lejátsszák őket különböző szirti borz csoportoknak, hogy lássák, változik-e a hallgatóság reakciója. Nagyobb eséllyel válaszolnak a magas társadalmi rangot jelző énekre? Az adott módon éneklő egyedek nagyobb eséllyel találnak párt és tudnak sikeresen utódokat nemzeni?
„Még számos kérdés áll előttünk – mondják a kutatók -, és a célunk az, hogy megfejtsük, hogyan illeszkedik az ilyen vokális kommunikáció a sokak által vizsgált állati kommunikáció rendszerébe.”
Forrás: Science Daily
A szirti borz éneke meghallgatható itt: