Éneklő béka Vietnamban
Észak-Vietnamban már-már „madárvokalistákkal” vetekedő békafajra bukkant egy ausztrál kutató, Jodi Rowley. A nagyrészt áttetszően zöldessárga színezetű új faj, a Quang levelibéka nevet kapta.
Nőstény Gracixalus quangi
Fotó: Jodi J L Rowley, Australian Museum
Az ún. Pu Houng Nemzeti Park területen figyelt fel a Sydney-i Ausztrál Múzeum biológusa és csapata egy különös hangzású „valamire”. Elsőre azt hitték, egy madár lehet, ám legnagyobb megdöbbenésükre a magasan fekvő erdős részen meglelték a hangok forrását, ami egy addig ismeretlen békafaj torkából származott. Mint utóbb megállapítást nyert, eme aprócska béka révén egyedülállóan összetett hangoskodástól „zeng” e faj élőhelye, a 600–1300 méter közötti magasságban terpeszkedő vidék.
A Gracixalus quangi – melyről legelőször a Zootaxa lapjain számoltak be – hangzásvilágát és a fajt az ng.24.hu kérdésére maga a kutatónő, a kétéltűek szakértője így írja le: „A Quang levelibéka egy aprócska, gyönyörű színekben pompázó, Vietnamban fellelt faj, melynek a hangja is ugyancsak szépséges. Ellentétben a legtöbb békával, melyek viszonylag ’unalmasan’ ismétlődő hangokat hallatnak, a Quang levelibéka a csattogó és sípoló hangok látszólag véletlenszerű kombinációit alkalmazza. Ezek sokkal inkább hasonlítanak valamiféle kismadár hangjához, mint más békáéhoz.” Kambodzsa, Vietnam és Kína déli vidékein, korábban feltérképezetlen területeken Rowley már korábban is végzett kétéltűfelméréseket. Munkássága azért meghatározó, mert segíthet megérteni Délkelet-Ázsia sokszínűségét. Ebben a régióban ez ideig alig több mint 730 kétéltűfajt ismer a tudomány, ámde folyamatosan kerülnek elő újabb és újabb fajok.
A leginkább a Gracixalus gracilipes és a G. supercornutus fajokra hasonlító, ám mégis teljesen más Quang levelibéka kifejezetten hosszúra nyújtott vokális hangokkal, sőt változatos repertoárral rendelkezik (az általa használt domináns frekvenciatartomány 4,1–4,7kHz). Mindennek pontos oka egyelőre ismeretlen, de egyes spekulációk szerint talán a hangsor egyes része a nőstényeknek szól, míg más elemek a hím távoltartására szolgál.
Gracixalus quangi hím példánya, háttal a világnak.
Fotó: Jodi J L Rowley, Australian Museum
Az eddig ismert levelibékák ugyanazon hangokkal, például kuruttyolással, brekegéssel szólongatják a nőstényeket egészen addig, amíg azok meg nem adják magukat. Ezzel szemben – mondja a kutatónő – a Quang levelibéka rögzített hangfelvételei között nincs két egyforma hangsor. Annak dacára, hogy korábban is ismertek már olyan, a családba tartozó békákat, amelyek összetettebb hangokkal kommunikálnak, a Quang levelibéka mindegyiken túltesz.
A Rhacophoridae békacsalád ennek előtte ismert mintegy 320 faja ezzel egy meglehetősen egyedi fajjal bővült, melynek jövője egyelőre eléggé biztosnak tűnik, minthogy egy mindentől távoli vidéken – a hegyes és dombos Nghe An tartományban – éli mindennapjait.
Írta: Csibrányi Zoltán
Kapcsolódó cikk: