Kerti fürge gyíkok
Egyik hétvégén éppen kertészkedem, szorgalmasan forgatom a földlabdákat, amikor is egy csomóban fehér kis „kövekre” lelek. Közelebb hajolva vettem csak észre, hogy ezek tojások, bár ekkor még nem tudtam, hogy milyen fajé lehet.
Hím fürge gyík
Beszaladtam fényképezőmért és egy terráriumért. Az ásó akaratlanul is felrepesztette az egyik tojást, s egy embrió csúszott ki belőle. Ekkor már tudtam, hogy gyíkok lapulnak a tojásban. A „leleteket” és a bennük rejtőző apróságokat mindenképpen szerettem volna megmenteni. Régészi ügyességgel emeltem ki a földből a maradék nyolc tojást, s helyeztem immár új helyükre, egy terráriumba, ugyanannyi talajmélységgel, mint ami természetes közegükben található, a többi pedig a Nap melegére volt bízva.
Fürge gyík tojások
Egy hét sem telt el, s megjelentek a talajfelszínen az ifjú fürge gyíkok. Mind a nyolc életben maradt. Kézbe véve örömmel láttam, hogy mind egészséges. Ma már virgoncan és kerek hassal szabadon vadásznak a kertemben megbúvó rovarokra.
A fürge gyík (Lacerta agilis) egyik legismertebb hüllőnk. Imád napozni. Reggelente választ egy követ, vagy csupasz felszínt, ahol el tudja érni az „üzemi hőmérsékletét”. Ezt a helyet makacsul őrzi. Tucatjával fogyasztja a rovarokat és a csigákat, így aki kertjében találkozik velük, csak örülhet nekik. Jól érzik magukat azokon a területeken, ahol nem permeteznek, de mi is kialakítunk napsütötte felszíneket számukra. A macskákat nem kedvelik, hisz ők vadásznak rájuk, idén több alkalommal is láttam macska által elpusztított egyedeket.
Vemhes fürge gyík
Május derekán, történik a hímek rivalizálása, majd párzás után a nőstény júniusban lerakja 5-12 fehér színű, lágy héjú tojásait. Közel két hónap után bújnak ki a „fiatalok” a föld alól, s kezdik meg vadászatukat élőhelyükön.
A fürge gyík általánosan elterjedt, jelenleg nem veszélyeztetett. Élőhelyének átalakítása, növényvédő szerek használata, a zord időjárás azonban drasztikusan csökkentheti egy-egy állomány egyedszámát. Hazánkban védett faj.
Írta, és fényképezte: Lenner Ádám, természetvédelmi és tájgazdálkodási mérnök