Hortobágyi élőhely-rekonstrukció
A Hortobágyi Nemzeti Park területén befejeződött az élőhely-rekonstrukciós,valamint vizes élőhelyek és fás legelők megőrzésére irányuló fejlesztési program.
Andaházi vizes élőhely
A több mint 812 millió forint értékű fejlesztés KEOP pályázatokból, európai uniós és hazai költségvetés-finanszírozásból valósult meg. A Komplex tájrehabilitáció a Hortobágyi Nemzeti Park területén című projektnek köszönhetően javult a kimagasló természetvédelmi értékű és közösségi jelentőségű pannon szikes élőhelyek állapota, helyreállították az eredeti vízjárási viszonyokat, valamint számos védett és fokozottan védett faj hosszú távú megőrzését biztosították. A programban
felszámoltak 266 kilométer gát- és csatornarendszert, valamint megvalósult 12420 hektár védett, NATURA 2000 prioritású élőhely rekonstrukciója.
Csíkos fejű nádiposzáta Fotó: Hortobágyi Természetvédelmi Egyesület
A beruházás döntően a Hortobágyi Nemzeti Park északi pusztáin zajlott, itt él többek között a világszerte veszélyeztetett kis lilik és a csíkos fejű nádiposzáta.
A projekt másik célja a Hortobágyi Öregtavak részleges rekonstrukciója volt. Ezzel biztosították a mesterséges halastavi ökoszisztéma fenntartását és hosszú távú működését.
Az Andaházi vizes élőhely rekonstrukció segítségével megszűntették a csatornahálózatot, elbontották a felesleges műtárgyakat és új, a terület elárasztásában szerepet kapó vízvisszatartó műtárgyak létesültek.
A Holtág-rehabilitáció a Beregben projekt keretében a helyszínen végzett beavatkozás megteremtette a vízvisszatartás lehetőségét, ami ha csak helyben is, de mérsékli az általános száradási és talajvíz csökkenés káros hatásait.
A Fás legelők rehabilitációja a Szatmár-Beregben című fejlesztés, összesen 565 hektárnyi szatmári gyepterületen és fás legelőkön zajlott. A változatos élővilágnak otthont adó terület helyreállítása során a szakemberek többek között cserjeirtást és szárzúzást végeztek, hogy visszaszorítsák az agresszívan terjeszkedő, úgynevezett invazív fajokat. Az elpusztult vagy kidőlt hagyásfák (következő vágásig értékes fákká növekedők), gyepterületeket, árkokat és vízfolyásokat szegélyező facsoportok pótlásával, illetve mesterséges fészekládák kihelyezésével biztosítottak fészkelő helyet az itt élő madárfajok számára.
Forrás: Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság