Melyik legyen az év hala 2013-ban?
Már lehet szavazni az interneten arra, hogy melyik faj legyen jövőre az év hala. A december 31-ig tartó voksoláson a kurta baing, a menyhal és leánykoncér közül lehet választani.
Kurta baing
A Magyar Haltani Társaság (MHT) az idén is kiírta honlapján az internetes szavazást arról, hogy melyik legyen jövőre az év hala Magyarországon. A versengés során ezúttal is három fajra adhatják le a voksukat december 31-ig mindazok, akik ellátogatnak az MHT weboldalára.
Kurta baing (Leucaspius delineatus): A pontyfélék (Cyprinidae) családjába tartozik, az álló- és lassan áramló „kisvizek” jellemző halfaja. A Szajnától az Urál hegységig folytonos előfordulású, vizeinkben őshonos európai faj. Apró hal, fejlett példányainak hossza is csak 6-8, maximum 10 cm. Csapatokban járva keresi táplálékát, amely főleg planktonokból, árvaszúnyog-lárvákból és a víz felszínére hulló apró rovarokból áll. Védett, eszmei értéke 2 000 forint.
Leánykoncér (Rutilus pigus virgo): Szintén a pontyfélék családjának tagja. Tipikus környezetét a folyók sebesebb sodrású, kavicsos és sóderes medrű, üledéktől mentes szakaszai adják. A leánykoncér a Duna vízrendszerének bennszülött alfaja, amely vizeinkben is őshonos. Régebben számos folyónkból leírták, ám ezek jelentős részéből mára eltűnt. Magányosan vagy néhány példányból álló kis csapatokban a mederfenéken keresi táplálékát, ami kisebb gerinctelenekből, főként rákokból, rovarlárvákból és puhatestűekből áll. Nagyobb példányai 20-30, kivételesen 40 cm hosszúak. Védett, eszmei értéke 10 000 forint.
Menyhal (Lota lota): A tőkehalfélék (Gadidae) családjába tartozó halfaj az élénkebb sodrású hideg vizet és a kemény aljzatot kedveli, ezért nagyobb folyókban a pér-, paduc- és márna-zónában érzi igazán jól magát. Mivel azonban remekül alkalmazkodik, előfordul a felmelegedő vizekben is, ám itt nyári álmot alszik. Fiatalabb korban a táplálékát elsősorban fenéklakó gerinctelen állatok alkotják, a 20 cm fölöttiek viszont áttérnek a ragadozó életmódra, s főként halakat fogyasztanak. A nagyobb példányok hossza 40-50 cm, ritkán 60 centi körüli. A hazai horgászrekord 3,56 kg (2001). Nem védett.
Forrás: ng.24.hu / tankönyvtar.hu Fotók: tankonyvtar.hu