Gyilkos cinke a madáretetőn
Sokkoló videofelvételt készített Lassi Kujala, finn természetfotós egy madáretetőnél. A filmen látható, amint egy békésen táplálkozó kenderikére rátámad egy széncinege, és brutálisan kivégzi. Vajon mi lehet az oka ennek a különös viselkedésnek?
Az ismert finn természetfotós, Lassi Kujala éppen a hóra kiszórt magokon táplálkozó madarakat leste 2013. február 6-án, amikor egy széncinege (Parus major) különös viselkedése vonta magára a figyelmét. A madár először úgy tipegett az etető körül, mintha be akarná cserkészni az ott csipegető kenderikét (Carduelis cannabina), aztán kisvártatva rá is támadt a gyanútlan madárra. A cinke pár perc alatt szó szerint kivégezte a másikat, a csőrével lényegében szétverte a kenderike koponyáját. Mi történhetett, miért „vadult meg” a cinege? Az interneten is elérhető videó láttán egyesek már a klímaváltozás miatt gyilkossá váló énekesmadarak rémképét vetítik előre.
„Ez a viselkedés ugyan valóban rendkívüli, de nem példa nélkül való” – szögezi le először is kérdésünkre Kalotás Zsolt ornitológus. A szakember felhívja a figyelmet arra, hogy bár a széncinege kedves kis madárka, ám valójában ízig-vérig ragadozó: rovarevő. „Ritkán ugyan, de előfordul, hogy egyébként békés madarakból az élelem- vagy területféltés, a másik madár viselkedése, akár egy ’félreérthető’ tollborzolás kiváltja a támadást.” Kalotás Zsolt – aki tapasztalt természetfotós – maga is tanúja volt egy ehhez kísértetiesen hasonló esetnek: „Egy alkalommal éppen guvatokat (Rallus aquaticus) fotóztam a nádasban lessátorból, amikor a hátam mögül éktelen visítozást hallottam. Amint hátrafordultam, hihetetlen látvány tárult a szemem elé! Egy guvat rátámadt egy feketerigóra (Turdus merula), és pontosan ugyanúgy, ahogyan a videón a cinke, szabályosan kivégezte. Nem táplálkozott belőle, csak megölte. Sajnos nem tudtam fotókat készíteni a jelenetről, mert éppen az ellenkező irányba állítottam be a teljes felszerelésemet, de amíg élek, nem felejtem el.”
Kalotás Zsolt mosolyog a felvetésen, mely szerint most majd „vércinkék” támadnak a békés magevőkre. „Ilyen esetek eddig is előfordultak, és ezután is történni fog hasonló, habár kétségtelen, hogy nem sokan voltak, és kevesen is lesznek a tanúi. Tudomásul kell venni, hogy az egyik egy ragadozó, a másik egy békés növényevő. A téli madáretetők kis területen, nagy egyedszámban vonzzák a madarakat – csak egy szikra kell, és kirobbanhat a csetepaté.”
Figyelem, felkavaró videó! Készítette: Lassi Kujala