Hat hónap hallgatás után jelentkezett Tisza
A Magyar Madártani Egyesület (MME) munkatársai 2012. október 7. óta semmit nem tudtak Tiszáról, a jeladós gólyáról, ám idén, április 14-én új adatok érkeztek az eltűntnek hitt madárról.
Tisza a szabadon engedés után, a Kunkápolnási mocsár elárasztott területén. (2012.08.23.)
Fotó: Nagy Károly/MME
2012 nyarán a „Madárvédelem és kutatás határok nélkül” elnevezésű projekt keretében 12 fehér gólyát jelöltek meg olyan új típusú jeladókkal, melyek a korábbiakkal ellentétben már GSM (globális mobil kommunikációs rendszer) hálózatokon keresztül küldik a GPS-szel (globális helymeghatározó rendszer) rögzített koordinátákat. Ha azonban a madarak olyan helyen tartózkodnak, ahol nincs megfelelő térerő, akkor nem tudják elküldeni a rögzített adatokat.
A Tisza névre keresztelt madár a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Rakamazról származik, s miután kalandos módon, 2012. október elején megérkezett Szudánba, többé nem kaptak róla hírt az MME munkatársai. Néhány hét után sejthették, hogy a gólya a mobiltelefon hálózattal gyengén lefedett területeken lehet, Tisza azonban továbbra sem jelentkezett, és a madarászok 2-3 hónap után már nem számítottak arra, hogy kapnak tőle információt.
Tisza megtett útja 2012. augusztus – 2013. április 16. között. Piros: az eltűnéséig megtett útja, sárga: 2012. október 7. utáni útja.
2013. április 14-én újra észlelhető volt Tisza jeladója, sőt a szerkezet elmentette a madár tartózkodásának koordinátáit is, így visszamenőlegesen is tudjuk, hogy a tél nagy részét – a 2011 júliusában függetlenné váló – Dél-Szudánban töltötte. Valószínűleg az ország nagy részén nem túl jó a GSM hálózat lefedettsége, így talán nem meglepő, hogy Tisza jeladója nem küldött SMS-eket, csak azután, amikor elindult északi irányba és Egyiptomba érkezett.
Magyarországról 2012 augusztusában indult el, mintegy 13-14 ezer kilométert tett meg, s lehet, hogy hamarosan itthon üdvözölhetjük. (A fiatal fehér gólyák csak 3-4 éves korukban kezdenek fészkelésbe, s jelentős részük első éves korában elpusztul. Az első telelés után kóborolnak, és sokan nem jönnek még vissza későbbi költőterületükre.)
Külön érdekessége Tisza történetének, hogy az Afrikát elérő három fiatal jeladós gólya közül ő az egyetlen, amelyik elindult északi irányba és elhagyta Afrikát. A Nógrád megyéből származó Patakról és a Szlovákiában jelölt Oliverről régóta nincsenek friss adatok, de remélhetően az ő jeladójuk is újra bejelentkezik.
Forrás: MME