Májusban a természeté a főszerep!
Az utolsó tavaszi hónap többször is emlékeztet: természetszeretet, környezettudatos élet nélkül bolygónk jövője kiszámíthatatlan. Madarak, fák, állatszeretet és biológiai sokféleség napja – körkép a májusi ünnepekről.
Fotó: dreamstime
Május 10-én az egész világ a madarakra és a fákra figyel. E különleges nap története még 1902-re nyúlik vissza, amikor Párizsban az európai országok egyezséget kötöttek a hasznos szárnyasok védelmének érdekében. Még ebben az évben – a világon elsőként – Chernel István ornitológus Madarak és Fák Napját szervezett hazánkban. Mára természetvédelmi törvényünk is előírja: „Minden év május 10-e a Madarak és Fák Napja. E nap megemlékezéseinek, rendezvényeinek a lakosság – különösen az ifjúság – természetvédelme iránti elkötelezettségét kell szolgálnia.” Iskolai ünnep is tehát ez, melyen többek között azt is megtanítják: az ember mennyire tudja befolyásolni környezete fennmaradását, s ez most – az esőerdők rohamos pusztulásának évtizedeiben – különösen fontos.
Fotó: Mozer Mária
2006 óta minden május második hétvégéjét a vonuló madaraknak szentelnek szerte a világon. A madarak vándorlásaik során számos országhatáron repülnek át, így a fajok védelmében a vándorlási útvonalak teljes hosszán civil szervezetek és kormányzatok összefogására van szükség. Az ENSZ Környezetvédelmi Programja által meghirdetett Vándormadarak Világnapja hazánkban is ünnep, hiszen számos madárfaj felettünk is átrepül, nálunk is megpihen. Ezekre az állatokra különösen veszélyes lehet a környezetszennyezés, hiszen a klímaváltozás, a szélsőséges időjárás hozzájárulhat a madárpopulációk csökkenéséhez, vándorlási szokásuk megváltozásához. A világnap – a madarak védelmének fontossága mellett – arra is rávilágít: az éghajlatváltozás lassítása, mindannyiunk közös érdeke és felelőssége.
Vonuló darvak a Hortobágyon
Fotó: Mozer Mária
Az Állat és növényszeretet napjának ünneplése a Budapesti Állat- és Növénykert kezdeményezésére indult el Magyarországon 1994-ben, azóta minden május 15-dike erről szól. Az Állatkert szóvivője szerint „mára rengeteg hasonló jeles nap van, amit meg lehetne nálunk is ünnepelni, ám ez szervezéstechnikailag kivitelezhetetlen.” Hanga Zoltán hozzátette: „Ezek az ünnepnapok néhány éve inkább több napos fesztivállá alakultak át az állatkertben, hiszen például ha májusban valamennyit megtartanánk, szétforgácsolná a hónapot.” Ennek ellenére számos helyszínen várják a gyerekeket szakmai programokkal, melyek hozzájárulnak, hogy a jövő generációja környezettudatosabban élhessen.
Május 22-dike, a Biológiai sokféleség (diverzitás) védelmének nemzetközi napja nem csupán az élővilág szépségeire, hanem az azt fenyegető veszélyekre is igyekszik ráirányítani a figyelmet. 1992-ben ezen a napon fogadták el a Biológiai Sokféleség Egyezményt egy ENSZ konferencián, mely célul tűzte ki a diverzitás világszintű csökkenésének mérséklését. Hazánkban 2005 óta emlékeznek meg a célkitűzésről, első alkalommal ezt is a fővárosi Állat-és Növénykertben ünnepelték.
Írta: Mozer Mária