Élőben először
Egy éve sincs, hogy egy tengeralattjáró zoológusai megpillantottak egy olyan állatfajt, amit ugyan már bő egy évszázada felfedeztek, de élő egyedét azóta sem látta senki.
Három színpompás Pylopagurus discoidalis példány
Fotó Barry Brown
Alphonse Milne-Edwards, francia természettudós már az 1800-as évek végén megismerhette a Pylopagurus discoidalis remeterákot, ám ezek elpusztult, színevesztett példányok voltak.
A Live Science tudományos portál beszámolójában, most viszont élőben, szép színesben láthatjuk őket. A kutatók pár hónappal ezelőtt a Curasub mini-tengeralattjáróval végzett merülés során pillantották meg elsőként, majd szerencsésen sikerült is begyűjteni néhány egyedét 50–100 méteres mélységben. Mindez a Karib-térségben, a Holland-Antillákhoz tartozó Curaçao szigetének partjainál történt, ahonnét sikerrel egy akváriumba szállították a remeterákokat – végül itt fényképezték le az élő egyedeket.
A merülésre a Smithsonian Intézet „Deep Reef Observation Project” nevű programja keretén belül került sor. Erről Rafael Lemaitre a Smithsonian Intézet Természettudományi Múzeumának zoológusa azt mondja: „Rendkívüli lehetőség ez nekem és más taxonómusoknak arra, hogy közvetlenül, élőben figyelhessünk meg sok olyan fajt, amelyeket ugyan már korábban is ismertünk, de kizárólag gyűjteményekben őrzött, színtelen példányok formájában”.
Pylopagurus discoidalis egy tengeri uborkán
Fotó Barry Brown
Az eddig ismert remeterákfajokhoz hasonlóan ezek a felnőtt korukban fehér-narancsbarnás színű rákok is puhatestűek házába fészkelik be maguk. Az ő esetükben bizonyára igen alapos keresés árán jutnak hozzá alkalmi „házukhoz”, mivel testük igencsak jellegzetes, csőszerű. A Pylopagurus discoidalis legszembetűnőbb testrésze az a pajzsforma függelék, amivel veszély esetén lezárja háza bejáratát.
E rákok mindennapi élete egyelőre teljesen ismeretlen. Rafael Lemaitre szerint nagyon keves ismeretek vannak a faj biológiájáról. Azt lehet tudni, hogy él, földrajzilag behatárolható az előfordulási területe, illetve ismert a mélységi eloszlása a tengerben.
A begyűjtött rákocskák idővel ugyan elpusztultak, de előtte még sikerült DNS-mintákat venni belőlük, melyek elemzése jelenleg is zajlik. Így talán sikerül megismerni e faj evolúcióját.
Írta: Csibrányi Zoltán