Mi legyen a hal neve?
Javasoljon nevet a színpompás halnak, és nyerje meg a National Geographic felfedező útját a Galápagos-szigetekre!
Fotó: Avi Klapfer
A National Geographic Társaság 2013. július 31. és augusztus 26. között versenyt hirdet, hogy nevet adjon a titokzatos halnak. Ötleteiket erre a linkre küldhetik el, comment formájában.
A tíz centiméteres halat februárban Chile partjainál, a Desventuradas szigetcsoportot (spanyolul szerencsétlenség szigetek) övező tengerekben találta Enric Sala, a National Geographic ösztöndíja, miközben egy tengeralatti hegyvonulatot kutatott, a San Felix sziget közelében. Szakemberek szerint valószínűleg új fajról van szó.
Miközben egy bazaltfal mentén 133 méter mélyre merültek, Sala és kollégái számos olyan színes pontra lettek figyelmesek, amelyek a szikla körül lebegtek. „Közelebb mentünk és megpróbáltunk rájuk fókuszálni videokameránkkal, hogy jobban megnézhessük őket, de a pontok villámgyorsan egy üregbe menekültek, amint a tengeralattjárónk fénye rájuk vetődött” – írta e-mailben a tengerek világát kutató ökológus. Sokkal lejjebb még többet láttak a sárgás-narancssárga pontokból és már jobban megfigyelhették az élőlényeket. Kiderült, hogy olyan halakra bukkantak, amelyekkel Sala még sosem találkozott.
Szakértő által, videofelvétel és fényképek alapján végzett vizsgálatok, valamint tudományos lapban megjelenő hivatalos leírás szükséges ahhoz, hogy megállapítsák, valóban új fajról van-e szó. „Ilyen esetben megnézik az állat testméreteit, beleértve a test hosszúságát és nagyságát, az oldalvonalon található pikkelyek számát és az úszók rugalmas tüskéit, azaz az úszósugarakat” – magyarázza Luiz Rocha, a Kaliforniai Tudományos Akadémia halkutatója.
Mindaddig azonban, míg a kutatók alaposan megvizsgálják a rejtélyes halat, a megtaláló szeretné megosztani felfedezését a nagyközönséggel: „Vannak a tudománynak és a felfedezésnek olyan részei, amelyekbe bevonhatók az egyszerű emberek is. Ha az emberek elnevezhetik a bolygókat, hadd nevezhessék el az állatokat is” – javasolja Sala.
Minden hivatalosan elismert fajnak van egy tudományos, latin elnevezése, ami két részből áll: a nem és faj megjelöléséből. Sok fajnak emellett általános neve is van, mint például: nagy fehér cápa, szürke farkas vagy mamutfenyő. Ezek a nevek minden nyelven másként hangzanak, de lehetnek nyelveken és kultúrákon átívelő elnevezések is, melyről a világon mindenki tudja, kiről vagy miről beszélünk.
A névadás feltételeit ITT olvashatják.
Forrás: ng.24.hu