Elefántok Nemzetközi Napja
Augusztus 12-e az ormányos óriások ünnepe. Ünneplésre azonban már évek óta nincs alkalom. A statisztika szomorú: csak Afrikában évente közel 30 000 elefántot mészárolnak le az orvvadászok.
Fotó: Frederick J. Weyerhaeuser/ WWF
A világ elefántpopulációja először a 19. században fogyatkozott meg óriási mértékben, a fekete kontinensen az ezredfordulóig megfeleződött, és azóta is folyamatosan csökken. Az ázsiai elefántok számát már csak alig 33 000 példányra becsülik.
Mindez a faj élőhelyeinek megszűnése mellett az egyre intenzívebb orvvadászat következménye: a fegyveres banditákból álló csapatok egész elefántcsordákat ölnek le, hogy levágják az állatok agyarait, amikből elefántcsont-ékszerek és dísztárgyak készülnek.
Az elmúlt évtizedekben az illegális elefántcsont-kereskedelem óriási méreteket öltött: becsült értéke, évi 7 és 10 milliárd dollár között mozog (1564 és 2235 milliárd forint). Kereslet az elefántcsontra, Ázsiában a legnagyobb. Óriási felvevő piacai vannak Thaiföldön és Kínában, ahol hagyományosan közkedveltek az elefántagyarból készült dísztárgyak és ékszerek.
Egy kameruni mészárlás maradványai 2012 márciusában.
Fotó: WWF
A nemzetközi elefántcsont-kereskedelmet a Washingtoni Egyezmény, a CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) tagállamai tiltották be, 1989-ben. Azóta az ENSZ is elismerte, hogy egyes elefántcsont-kereskedelemmel foglalkozó bűnhálózatok az illegális tevékenységből befolyó összeggel terrorista szervezetekhez köthető afrikai csoportokat finanszíroznak. A probléma globális voltát mutatja, hogy Barack Obama elnök vezetésével az Amerikai Egyesült Államok 10 millió dollárral (2,2 milliárd forint) támogatja a veszélyeztetett fajok valamint a belőlük készült termékek illegális kereskedelmének megfékezését Afrikában. A kérdéskört Hillary Clinton, egykori, John Kerry jelenlegi amerikai külügyminiszter, valamint a Gaboni Köztársaság elnöke, az Afrikai Fejlesztési Bank elnöke, az Egyesült Királyság kormánya illetve Thaiföld miniszterelnöke is prioritásként kezeli.
Mozambik és Tanzánia közös populációjából az elmúlt 3 évben 2500 elefántot pusztult el. A világ legnagyobb, szabályozatlan elefántcsont-kereskedelmi piaca Thaiföld. A jelenlegi thai szabályozás tiltja mind az afrikai, mind az Ázsiában vadon élő elefántok agyarának kereskedelmét, ám a háziasított thai elefántok agyarának országon belüli kereskedelme engedélyezett. Ezt kihasználva nagy mennyiségű, Afrikából becsempészett elefántcsont kerül a thai belső piacra, immár „tisztára mosva”, mint thai háziasított elefántagyar. A cél, hogy jogszabály tiltsa be a háziasított thaiföldi elefántokból származó elefántcsonttal folytatott kereskedelmet is, ezzel bezárva a jogi kiskaput.
A WWF és a veszélyeztetett fajok kereskedelmét ellenőrző TRAFFIC folyamatosan próbálnak nyomást gyakorolni Thaiföld miniszterelnökére, hogy mielőbb sikerüljön megfékezni a mértéktelen orvvadászatot, valamint az illegális elefántcsont-kereskedelmet. Thaiföldön mindössze 2500 vadon élő elefánt maradt. Ez pontosan annyi egyed, amennyi elefántot 2012-ben Afrikában havonta legyilkoltak.
Thaiföld, Kína, Kenya, Malajzia, a Fülöp-szigetek, Uganda, Tanzánia és Vietnám komoly elkötelezettségről tett tanúbizonyságot, amikor a CITES Állandó Bizottsága által kitűzött határidőre 2013. május 15-én benyújtották Nemzeti Elefántcsont Akciótervüket. Ennek a 8 országnak sürgős intézkedéseket kell hoznia, hogy az akcióterv elméletét a gyakorlatba is átültessék, ugyanis 2014 júliusában a Bizottság felülvizsgálja annak végrehajtását.
Forrás: WWF