Őslények tengerpartja Angliában
Angliáról sokaknak a piros emeletes busz, a Big Ben, Tower Bridge, a teázás, az esős, ködös időjárás jut eszébe.
Most viszont, egy kalandozásra hívom önöket a dél-angliai Dorset megye olaszosan angolos hangulatú Lulworth falucskája közelébe, a Durdle Doorhoz.
A Durdle Door egy természetes mészkő boltív. Az UNESCO által a világörökség részét képező Jurassic Coast egy állomása, melyet a víz és szél alakított. Erre utal a durdle angolszász eredetű szó is, amit a 12. század előtt használtak, a mai jelentése „pierce” azaz furat, vájat. Évente közel 200 000 turista tekinti meg eme csodás geológiai képződményt. Az 563 kilométer hosszú English Channel partvidékén a Jurassic Coast mintegy 155 kilométer hosszú, tengerparti szakasz. Sziklái a triász, jura és kréta korból származnak, vagyis 180 millió éves geológiai képződmények. 191 méterével legmagasabb pontja a Golden Cap.
Ősi csigalenyomat a sziklában.
Mary Anning (1799-1847) brit paleontológusnő, akit az akkori tudományos társadalom – neme és munkás származása miatt – ugyan nem fogadott el teljes jogú tagként, a Jurassic Coast területén talált leletekkel mégis bekerült a paleontológia történelmébe. Gyűjtött leletei kérdésessé tették a kor teremtéselméletét. Telente, mikor a földcsuszamlások gyakoribbak voltak, ideje nagy részét az újonnan keletkezett területek átvizsgálásával és leletbegyűjtéssel töltötte. Sietnie is kellett, mivel a tenger hamar eltakarította a romokat. Egy alkalommal hajszálon múlt, hogy egy kőzuhatag nem esett rá, ám ő nem ijedt meg, kutatott tovább. Kitartását dicsőség koronázta, az első plezioszaurusz fosszíliát ő talált meg 1821-ben, Lyme Regisnél, Dorset megyében. 2010-ben, 163 évvel halála után, a Royal Society tagjai azon tíz brit nők közé választották, akik az ország történelemben a legnagyobb hatással voltak a tudományra.
Napjainkban is nagy óvatossággal kell sétálni az impozáns fehér óriások lábainál, mivel az erózió folyamatosan jelen van, így bármikor leszakadhat egy újabb darab a mészkőfalakból.
A sziklákon lévő zuzmók a tiszta levegő indikátorai. Nem élnek meg olyan helyen, ahol kén-dioxiddal szennyezett a levegő. A szennyeződést már pár hónap elteltével jelzik eltűnésükkel, és évek kellenek, hogy újra visszatelepedjenek.
Miközben csodáltam Durdle Door partvidékét, figyelmesen szemléltem az újabb csuszamlásoknál kalapácsoló embereket, akik fosszilis kincset kerestek. Szerencsére nem találtak semmit. Szerencsére, mivel ennek a területnek a geológiai értéke nem csak maga a kőzet, hanem a benne rejtőző százmillió éves maradványok. Ha elhordják, nem csak a terület veszít szépségéből, hanem a tudományt is megfosztjuk az előrehaladásától. Az ott talált leleteknek a múzeumokban a helyük.
Írta és fényképezte: Lenner Ádám