A szabadság lett a veszte
Az Egyiptomban bebörtönzött, majd elengedett jeladós gólya története az ígéretes kezdet után szomorú véget ért.
Fotó: MTI/AP
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) tájékoztatásából pár nappal ezelőtt kiderült, Egyiptomban letartóztatták a Ménes nevű fehér gólyát. A madarat jeladója miatt kémkedéssel vádolták, és egy éjszakára a helyi rendőrösön tartották fogva.
Fotó: NCE
A feltehetően sérült madarat egy helyi lakos fogta be Kairótól nagyjából 600 kilométerre, délkeletre. Az esetről a MME munkatársai külföldi hírekből értesültek, majd felvették a kapcsolatot egy egyiptomi természetvédelmi civil szervezettel (Nature Conservation Egypt – NCE). Ezután már hamar tisztázódott, hogy a Ménesnek keresztelt gólyát az MME munkatársai gyűrűzték és szerelték fel műholdas megfigyelővel. Az illetékes egyiptomi hatóságok ezután nemzetbiztonsági szempontból veszélytelennek nyilvánították a madarat.
Fatma Tammam az egyiptomi természetvédelmi minisztérium helyettes államtitkárának tájékoztatása szerint Ménesről a Qena-i állatorvosi szolgálat gondoskodott, hogy minél hamarabb folytathassa vonulását Dél felé.
Ménes szabadon engedése.
Fotó: NCE
A MME egyiptomi partnerszervezetének tájékoztatása szerint, Ménest az Asszuánhoz közeli Salugah & Ghazal természetvédelmi területen, a Nílusban fekvő egyik szigeten szabadon engedték, 2013. szeptember 4-én. A madár adója az elengedést követően a napelemeknek köszönhetően megfelelően feltöltődött és újra kezdett sugározni. A küldött adatokból megállapítható volt, hogy a madár a várt viselkedés szerint kisebb távolságokat repülve továbbra is a térségben maradt, ahol minden bizonnyal táplálkozva készült fel az újabb vonulási szakaszra.
A vonulási útvonalon lévő országokban sajnos továbbra is jellemző a madarak sport és fogyasztási célú vadászata. Ez a Földközi-tenger térségében jelentős természetvédelmi problémát okoz, például Olaszországban és Máltán. A Szahara térségében a madárpusztítás hátterében jelentős részben a szegény lakosság húshoz jutásának igénye áll, ennek kapcsán még nagyobb nehézségekbe ütközik a vonuló madarak védelme.
Haitham Ibrahim, a gólya mentésében részt vevő Egyiptomi Környezetvédelmi Ügynökség (EEAA) munkatársa, szeptember 5-én éjjel 10 órakor arról tájékoztatta a MME program vezetőjét, hogy Ménest a szigeten élő egyik család levadászta és megette. Az ismételt helyszíni kiszállást követően Ménes jelölőgyűrűjét és a még mindig aktív, tehát újra felhasználható jeladóját sikerült a családtól megszerezni; jelenleg folyamatban van az eszköz visszaküldése Magyarországra.Bár az eset szomorú, a vonuló madarakra, az európai kontinensen is leselkedik veszély, a nagyobb testű madarak közül leginkább az elektromos hálózat szed áldozatokat.
Ménes két, szintén jeladóval felszelt testvére és fajtársa Európát sem tudta elhagyni, mindkét madár halálos áramütésben pusztult el. Ménes történetében ismét beigazolódott, hogy a madarakra szerelt, az állatokat a mindennapi életükben nem zavaró jeladók nélkülözhetetlen és mással nem helyettesíthető adatokat szolgáltatnak életükről. A világhírre szert tett magyar gólya pusztulása fontos jelzés az egyiptomi hatóságok számára, hogy az elengedés helyszínéül szolgáló védett területen további erőfeszítéseket kell tenni a lakosság természetvédelmi felvilágosítása (és akár az életminőség javítása) terén.
A Ménes egy olyan núbiai népcsoporthoz tartozó család eledele lett, akik napi táplálékuk megszerzése miatt vadásznak madarakra.A fehér gólyák azért is vannak veszélyben, mert a hazai állomány szinte 100 százaléka lakott területen, az ember közvetlen közelében biztonságban és táplálékbőségben éln. Különösen a Méneshez hasonlóan rutintalan (idei fiókaként az első vonulását végző) gólyák esetében jellemző, hogy a hazai jó tapasztalataik alapján a vándorlási útvonalon nem kerülik, sőt lehet, hogy keresik az ember közelségét, így az évezredes madárvadászati gyakorlattal rendelkező törzsek könnyű prédájává válnak.
Forrás: ng.24.hu
Az énekesmadarak vadászatáról a National Geographic Magyarország magazin 2013. júliusi számában olvashatnak cikket: Utolsó trillák? címmel.