Parányi átlátszó csiga
Horvátország legmélyebb barlangjában biológusok és barlangászok átlátszó házú csigafajra bukkantak.
Fotó: J. Bedek
A Lukina Jama-Trojama barlangrendszerről van szó, amelynek külön érdekessége, hogy három eltérő mikroklimatikus rendszerrel rendelkezik. A most megismert, szem nélküli Zospeum tholussum csigának csupán egy élő képviselőjét találták, s mellesleg még néhány üres csigaházat is begyűjtöttek – méretük a két millimétert sem éri el.
A frankfurti Goethe Egyetem rendszertannal foglalkozó szakértője Alexander Weigand szerint ez az egyedi állatfaj mindeddig ismeretlen volt. Ugyanakkor azt is elmondta még, hogy rokonságban van más ismert fajokkal. Az új fajról a Subterranean Biology szaklapban számoltak be.
Fő különlegességén, háza különleges színén túl, abban is meglepő tulajdonságot mutat, hogy elképesztően lassú a mozgása. A szakemberek szerint, ha mondjuk úgy, igazán sietősen közlekedik, akkor is csupáncsak heti pár centimétert halad, ha viszont éppenséggel lanyhább kedve van, olyankor alig néhány milliméteres távolságokat barangol be sötét barlangi környezetében, egyetlen hét lepergése alatt. A biológusok azt gyanítják, hogy e parányi csigák más barlangi élőlényekre, talán denevérekre kapaszkodva küzdhetnek le nagyobb távolságokat.
Méreténél fogva is törékeny, sima felületű háza formáját illetően egy csodálatos kupolát kell elképzelni – innen a tudományos neve, ami a latin kupola jelentésű „tholus”-ból jön. Élőhelye 980 méteren található éspedig egy olyan, 85 méter hosszú és 70 méter széles barlangkamrában, ami sziklákkal, homokkal van teli és egy pici vízerecske csörgedezik át rajta, a levegő hőmérséklete 3,3–3,5 Celsius-fok, a páratartalom 100 százalékos. Kérdés, hogy találnak-e még majd újabb élő példányokat…
Írta: Csibrányi Zoltán