Rég nem látott faj került elő!
Történelmi pillanat Vietnamban: a WWF szakembereinek tizenöt év után először sikerült lencsevégre kapni a vietnami antilopot (Pseudoryx nghetinhensis) helyi elnevezéssel szaolát.
Fotó: WWF
A fokozottan veszélyeztetett fajt 1992-ben fedezték fel, 1999 óta azonban nem látták élő példányát a természetvédők, valószínű már csupán pár száz egyede él Vietnam és Laosz határán. A különleges fajra leselkedő leggyakoribb veszély az orvvadászat: a természetvédelmi őrök mintegy 30 000 hurokcsapdát távolítottak el és 600 illegális vadásztábort számoltak fel a szaola természetes élőhelyén, 2011 óta.
Fiatal szaola
Fotó: David Hulse/WWF
A bolygó egyik legritkább és legveszélyeztetettebb emlősét 2013 szeptemberében, Vietnamban sikerült azzal a kameracsapdával lefilmezni, amit a WWF és a Vietnami Kormány Erdővédelmi Hatósága közösen állított fel az Annamite-hegységben.
„Nem hittünk a szemünknek, amikor megláttuk a felvételeket. A délkelet-ázsiai természetvédők számára a szaolák szinte legendának számítanak. Ez egy lélegzetelállító felfedezés, amely reményt ad arra, hogy a faj populációja megerősödjön” – nyilatkozta lelkesen Van Ngoc Thinh, a WWF Vietnam igazgatója.
Rendszertani besorolás szerint a tülkösszarvúak családjába tartozik, és a tulkokkal van rokonságban. Két hegyes végű, 50 centiméteres hosszúságú szarvairól lehet felismerni.
„1998-ban láttunk utoljára vadon élő szaolát Vietnámban. Ezzel az is igazolódott, hogy a kritikus helyzetben lévő populáció védelme érdekében hozott intézkedések hatékonyak.” – nyilatkozta Dang Dinh Nguyen, a vietnami Erdővédelmi Hatóság helyettes igazgatója.
A WWF által indított program keretei között egy új, innovatív rendészeti modellt hoztak létre azon a területen, ahol a szaolát sikerült lencsevégre kapni. Az új modell szerint a természetvédelmi őröket a helyi lakosságból toborozzák. Feladatuk, hogy eltávolítsák az állatok befogására kihelyezett csapdákat, valamint felvegyék a harcot az illegális orvvadászattal, amely a legnagyobb veszélyt jelenti a faj fennmaradására.
A begyűjtött csapdák egy része.
Fotó: WWF
“A szoalák legtöbbször hurokcsapdák áldozataivá válnak, melyeket az orvvadászok más állatok – például a szikaszarvasok és a cibetmacskák – befogására állítanak fel, ezeket az illegális piacon értékesítik. Az őrök odaadó és fáradhatatlan küzdelmének eredménye, hogy a faj még mindig létezik.” – hangsúlyozza Van Ngoc.
A WWF alternatív megélhetési lehetőségeket is biztosít a Nemzeti Park körül élő közösségeknek, hogy visszaszorítsa az orvvadászatot és biztos jövedelmet biztosítson a helyi falusiak számára. Ez a tevékenység szükséges kiegészítője az erdészeti intézkedéseknek és a fajvédelmi erőfeszítéseknek, ami segíti majd a vadállomány regenerációját.
Forrás: WWF