Természetvédelmi területek a Világörökségi Listán
Kutatók szerint a biológiai sokféleség megőrzése szempontjából fontos természetvédelmi területek mintegy fele nem szerepel az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) világörökségi listáján.
A cerkóffélék családjába tartozó Sanje-mangábé/ sanjei mangábé (Cercocebus sanjei) az Udzungwa-hegység Nemzeti Parkban.
Forrás: gottatwitchemall.blogspot
Szakértők első alkalommal vették számba világszerte a faji sokszínűség tekintetében legfontosabb természetvédelmi területeket, és 34 ország 78 régiójának összesen 137 természetvédelmi területét értékelték pótolhatatlannak. Az eredményeket bemutató tanulmány a Science című tudományos folyóiratban jelent meg.
Mintegy hatszáz olyan madár-, kétéltű és emlősfaj van, amelyek globális populációjának túlnyomó része ezeken a területeken él, és ötven százalékukat a kihalás veszélye fenyegeti.
Vannak olyan kiemelkedő jelentőségű területek, melyek nem rendelkeznek ezzel a ranggal, ilyen például, a tanzániai Udzungwa-hegység Nemzeti Park és a kolumbiai Sierra Nevada de Santa Marta Nemzeti Park – utóbbi ráadásul a veszélyeztetett fajok világszerte legfontosabb természetvédelmi területének számít.
„E különleges helyszíneknek mind jelölteknek kellene lenniük a világörökségi rangra. Egy ilyen elismerés garantálná a területek egyedülálló faji sokféleségének hatásos védelmét, mert akkor ott is érvényben lennének az ide vonatkozó igen szigorú szabályok” – fejtette ki Soizic Le Saout, a tanulmány vezető szerzője.
Az UNESCO világörökségi listáján 193 természeti helyszín szerepel.Maygarországon, az összesen nyolc helyszínből, az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjai tartozik a természeti kategóriába, 1995-től.
Forrás: MTI