Új majomfaj a Miskolci Állatkertben
A Miskolci Állatkert Trópusi-házába 2013. november közepén új lakók érkeztek: fehérajkú tamarinok (Saguinus labiatus). Ezt a majomfajt korábban még soha nem láthatta a vadaspark közönsége.
A lengyelországi Opole városából érkeztek a csuklyámajomfélék. A faj szerepel az európai törzskönyvi programban, így az állatok a törzskönyvvezető közreműködésével kerültek Miskolcra is. Mindhárman nőstények és testvérek, öt, hat, illetve hétévesek.
A tamarinok a Miskolci Állatkertben arany agutikkal (Dasyprocta leporina) élnek társbérletben. A két állatfaj nem zavarja egymást, hiszen míg a rágcsálók közé tartozó agutik a talajszinten mozognak, addig a tamarinok a fák ágai között ugrálnak. Ez az életközösség a természetben is megfigyelhető, hiszen az agutik gyakran követik a majomcsapatokat, elfogyasztva a lehullajtott gyümölcsöt.
A fehérajkú tamarinok neve külső megjelenésükről is árulkodik, hiszen fekete arcszőrzetükön a szájuk körül feltűnő fehér színezetet viselnek. Másik magyar nevük a vöröshasú tamarin, hasoldaluk szőrzete ugyanis élénk narancsvörös színű. Dél-Amerika középső területein, Brazília, Bolívia és Peru erdeiben élnek. A karmosmajmok többségéhez hasonlóan kis családi csoportokban élnek, ahol a már felnőtt utódok segítik szüleiket a kölykök nevelésében, míg három-négyéves korukban el nem hagyják a szülői csoportot, hogy önálló családot alapítsanak.
A fehérajkú tamarinok egyelőre nem veszélyeztetettek, de mint az Amazonas-medence más fajaira, így számukra is fenyegetést jelent az esőerdők fokozódó kiirtása.
Forrás: ng.24.hu; Fotó: MiskolcZoo