A napfény íze palackba zárva
Kiváló szőlő, gondos borkészítés és pincehigiénia a Bazaltbor Pincészetben. A minőségi borkészítés alapjai mindenki számára egyértelműek lehetnek: megfelelő szőlőfajta, sok napsütés, gondos szőlőfeldolgozás, tartályos vagy hordós érlelés.
De mi szükség lehet egy ózongenerátorra a Bazaltbor Badacsony – a világ legszebb ipari épületének választott – pincéjében, vagy mit is jelent a lékihozatal, hol a helye a tradíciónak és a modern technológiának, ezekre a kérdésekre kerestük a választ Badacsonyban, a Laposa borok háza táján.
A badacsonyi hegyoldalak lankáit a három legjellemzőbb szőlőfajta uralja: a kéknyelű és az olaszrizling, valamint a szürkebarát, amelynek eredete az 1400-as évekig, a ciszterci szerzetesekig nyúlik vissza, ekkor kezdtek önálló kongregációk alakulni. A terroir – vagyis a talaj, fajta, klíma, emberi tényezők, borkészítési szokások – több százéves múltra visszatekintve ezeknek a kialakulását, fejlődését tette lehetővé. Igaz, az utóbbi évtizedekben sokat változtak a szőlőültetvények is: például ma már nem 3,5 méteres sorközzel, hanem keskeny, 2-2,2 méteres sorközzel telepítenek szőlőt a terület ökológiai potenciáljának kiaknázása érdekében, de a hegyoldalon, a meredek lejtésű ültetvényeket még mindig kézzel művelik.
Ez a hagyományos, kézműves módszer a záloga annak, hogy a legmeredekebb sorokból – ezek kapják a legtöbb napfényt – a legértékesebb szőlőt leszüretelve a legjobb Laposa borok készüljenek. A Badacsony déli lejtője egyébként az ország azon területe, ahol a legintenzívebb a napsugárzás, köszönhetően a Balaton felszínéről visszaverődő napsugaraknak. A borkészítés számos fontos lépése között az egyik kiemelkedő a szüret, ennek megválasztása jelentősen befolyásolja a bor minőségét. A túl magas cukortartalmú szőlő magas alkoholtartalmat eredményez, ami diszharmonikus borhoz vezethet („kilóg az alkohol”), de ennek eredménye lehet az is, hogy elégnek a szőlő savai, és lágy bort kapunk a végén.
A Bazaltbor Badacsony Pincészet épülete 2011-ben elnyerte a világ legszebb ipari épülete címet az archdaily.com oldalán szervezett szavazáson. A Pincészet azonban nemcsak világszínvonalú külsővel, de igazán modern technológiával is rendelkezik. A gravitációs eljárásnak köszönhetően a földszinten érkezik be a szőlő, a szőlőt és a mustot pedig a gravitáció mozgatja a feldolgozás egyes fázisaiban. A szőlő feldolgozása alacsony lékihozatal mellett folyik, ami azt jelenti, hogy 100 kilogramm szőlőből 65-67 liter mustot állítanak elő alacsony présnyomást alkalmazó pneumatikus préssel. A reduktív – acéltartályban erjesztett – borok mellett a hordókban is irányított erjesztést tud a Pincészet megvalósítani, mivel minden hordó hőmérséklete külön-külön szabályozható.
A tiszta, szép borokhoz elengedhetetlen a tökéletes pincehigiénia. Ennek érdekében a teljes Pincészet klimatizált, páratartalma szabályozott a penészképződés megakadályozása érdekében. Az eszközök tisztításához, fertőtlenítéséhez pedig nem vegyszereket, hanem ózongenerátor által előállított ózont, illetve ózonozott vizet használnak.
A Bazaltbor Badacsony Pincészet saját palackozó gépsorral rendelkezik, amellyel ún. hideg steril eljárással folyik a palackozás, tehát kizárólag a bor szűrésével biztosítják a technológiailag szükséges alacsony csíraszámot.
Így él tehát együtt a kézműves szőlőművelés a legmodernebb pincetechnológiával a kiváló minőségű Laposa borok megszületése érdekében a Bazaltbor Badacsony Pincészetben.
(X)