Őrszemek a pusztában
Különleges videón tárul fel a Kiskunsági Nemzeti Park rejtett életet élő vadvilága.
Gímszarvas tehén (Cervus elaphus) – Ipoly mente
Fotó: MME
Halpern Bálint, a Rákosi vipera Life + program vezetője és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa évek óta önműködő, éjjel nappal látó kameracsapdákkal figyeli az állatok mozgását a rákosi viperák élőhelyein. A mozgásérzékelővel ellátott szerkezetek esőben-fagyban, télen-nyáron működnek, és az évek során közel 60 fajról készítettek több száz órányi videófelvételt. Ebből láthatnak most egyedülálló válogatást.
Vörös róka (Vulpes vulpes)- Kiskunság Éjszakai videó
Fotó: MME
Halpern Bálint először a Kiskunsági Nemzeti Parkban szabadon engedett rákosi viperák megfigyelésére vetette be az önműködő, éjjel-nappal látó kameracsapdákat. Az Európai Unió Life Nature által támogatott természetvédelmi programot azért is választották be 2009-ben az öt legsikeresebb Life projekt közé, mert a természetvédelmi célok eléréséhez a legmodernebb technika felhasználása mellett mindig figyeltek arra, hogy az emberek ne zavarják meg az állatokat. A kameracsapdák erre a célra kiválóak. Jelenleg is tíz kamera működik odakint a vadonban, Kiskunságon kívül a Duna-Ipoly és a Fertő-Hanság Nemzeti Park területén.
Mezei nyúl (Lepus europaeus) – Hanság Nappali videó
Fotó: MME
„Egy olcsó, áruházi kamerával kezdődött, amit a természetfilm.hu stábja bocsátott rendelkezésünkre. A készülék olyan hatékonyan leplezte le a
rákosi vipera élőhelyén felbukkanó ragadozókat, hogy azóta több másik kamerát is vettünk, és ennek köszönhetően sok élőhelyet tudunk párhuzamosan
szemmel tartani” – mondta el Halpern Bálint.
A parlagi sas etetőnél vagy a réti sas fészkénél kihelyezett webkamerák iránt óriási az érdeklődés, hiszen az eseményeket élőben követhetik a nézők. Egy-egy ilyen kamerarendszer telepítése azonban sokba kerül, és számos feltételnek kell teljesülnie, mire elindulhat az adás. „A kameracsapda egészen más műfaj – mondta el Tóth Zsolt Marcell természetfilmes. Akár minden tapasztalat nélkül, egyedül is belevághatunk a kameracsapdázásba. Nem kell hozzá más, csak egy készülék, és persze sok-sok türelem.”
A kameracsapdázás magányos műfaj, a kamera kihelyezést és ellenőrzést általában egymagam végzem – avat be a részletekbe Halpern Bálint. – Az érdekes az, hogy nem mindig a legdrágább kameracsapdával járunk jól. A HD felbontású, panorámanézetet kínáló készülékek például sokszor megbízhatatlanabbak, mint azok az egyszerű darabok, amiket a nagyáruházakban is beszerezhetünk.”
Forrás. ng.24.hu