Itt vannak az első gólyák!
Az első fecskék még nem, de az első gólyák már megérkeztek. Somogysámsonon fehér gólya, a Gemenci erdőben fekete gólya rendezgeti fészkét.
Az első visszatért gólya Somogysámsonon 2014. február 19-én. A helybéliek elmondása szerint a madár pár napja érkezett meg.
Fotó: MTI/ Varga György
„Már tavaly is az erdőgazdaság keselyűsi erdészháza mellett fészkelt az elsőként visszatért, gyűrűzött gólya” – mondta Kovács Gábor, a Gemenc Zrt. szekszárdi erdészetének vezetője.
A fekete gólyák többsége március 15-e után érkezik meg a faj legnagyobb hazai állományának otthont adó Gemenci erdőbe. Egyedülálló volt, hogy 2014. február 24-én megjött a védett faj egy példánya. Valószínűleg az enyhe, csapadékos időjárás befolyásolja a vonuló madarak indulását, korábban érkezett és már nászrepülését végzi az erdei szalonka is – tette hozzá Kovács Gábor.
Az első fekete gólya a Gemenci erdőben.
Fotó: Gemenc Zrt.
A Gemenc Zrt. a Duna-Dráva Nemzeti Parkkal, a Magyar Madártani Egyesülettel együttműködve tavaly helyezett el a keselyűsi erdészház mellett álló két fán webkamerákat, ahol ezúttal is figyelemmel lehet követni a gólyák mindennapjait.
A gólyacsalád költése tavaly sikeres volt, négy fióka kelt ki a tojásokból, azonban a májusi hűvös, esős időben kihűltek és elpusztultak az állatok. A tojó elhagyta a fészket, a hím pedig egyedül nem volt képes gondoskodni róluk.
A feketególyák rendszerint áprilisban kezdik a költést, a fiókák májusban kelnek ki, kirepülésük akár már július közepén megkezdődhet, de zömmel augusztus elején zajlik. Ezután néhány hetet a fészkelőhely közelében tartózkodnak, majd útra kelnek.
Az erdészetvezető arról is beszámolt, hogy az utóbbi években stabil a gemenci feketególya-állomány; tavaly 40-45 pár fészkelt az ártéri erdő területén, és arra számítanak, hogy idén is ekkora számban térnek vissza.
Magyarországon az 1990-es évek közepe óta 150 párról 300-ra nőtt a védett faj állománya. A gemenci tájegység egyedülálló, hisz hazánkban a legtöbb fekete gólyapár a Sió csatorna torkolata és a déli országhatár közötti, Duna-menti védett erdőterületen fészkel.
Forrás: MTI