Majmok menedéke
A Dél-Angliában, Dorset megyében 1987 augusztusától működik a világ első főemlősmentő központja, a Monkey World.
Gyapjas fejű tamarin (Saguinus oedipus), mikor a Monkey Worldbe érkezett szőre hiányos volt, fogbroblémákkal küzdött. Mára teljesen felépült.
Jim Cronin, aki az Egyesült Államokból költözött Angliába, azzal a céllal hozta létre a központot, hogy legyen egy állandó, stabil otthona a spanyol tengerparton fotózásra befogott csimpánzoknak. Az afrikai majmok szüleit lemészárolták, majd a csimpánz bébiket illegálisan csempészték Európába, ahol borzasztó körülmények között éltek. Ez ösztönözte Jim Cronint a telep megépítésére. Ideális helyet is talált egy volt sertésfarmon.
Fehér arcú sátánmajom (Pithecia pithecia) állatkereskedésben született, gondozója nevelte fel miután anyja nem foglalkozott vele.
Eleinte olyan egyedek kerültek ide, melyeket illegálisan, nem megfelelő körülmények között tartottak fogva Dél-Európában. Napjainkban több kormánnyal is tartják a kapcsolatot, és intézkedéseket sürgetnek az érintett országoktól, hogy óvják a vadon elő főemlőseiket.
A tíz medvemakákó (Macaca arctoides) közül az egyik; asztmakutatásban használták őket.
A telepre érkező majmok sokszor olyan fizikai és pszichológia állapotban vannak, hogy teljes felépülésük szinte lehetetlennek tűnik. Fizikai sérüléseik többek között: törött csontok, amputált végtagok, hiányos fogak, bakteriális fertőzések. Lelki sérüléseik következménye, hogy antiszociálisak lesznek, túlzottan agresszívak, tériszonyuk van mászás közben, vagy épp mániákusan halmozzák föl az élelmiszert.
A Monkey World dolgozói azon munkálkodnak, hogy az állatok hátralévő életükben egészségesek, kiegyensúlyozottak, boldogok legyenek, miután sikerült megszabadulniuk a szórakoztató iparból, cirkuszból, laboratóriumokból.
Trudyt többször megkorbácsolták, Charlie-t elkábították és megverték, Davidet asztmakutatásban használták, és sosem jöhetett ki a laboratóriumi ketrecéből. Sammyt csikkel égették meg többször is. Peppa alkoholista lett és a dohány rabja. Ez csak pár példa, hogy legközelebbi rokonainkkal milyen kegyetlenül tudunk bánni. Szerencsére ők életben maradtak és kaptak még egy esélyt a Monkey Worldben, hogy szép, nyugodt, kiegyensúlyozott életük legyen.
A csimpánzok mellett orángutánok, makákók, gibbonok, gyapjas majmok, mókus majmok, selyemmajmok, oroszlánmajmok és makik élvezik a közpomt nyújtotta természet közeli környezetet.
Jim Cronin emlékére.
1993-ban Alison Ames doktorandusz biológus érkezett a Monkey Wordbe. Itt találkozott a vezetővel Jimmel. A közös munka során egymásba szerettek, majd 1996-ban összeházasodtak. Jim Cronin 2007-es halála után Alison, tudományos igazgatóként, Jeremy Keeling társalapítóval és a harminc fős lelkes csapattal végzi a mentési munkákat. Napjainkban több mint 65 hektáron gondoskodnak a 14 különböző fajba tartozó 230 főemlősről.
Jim emlékére szobrot emeltek a parkban.
Mára a Monkey World fontos szerepet tölt be világszerte a főemlősök megóvása tekintetében.
Írta és fényképezte: Lenner Ádám