Veszélyben vannak a tobzoskák

Egy brit–kínai kutatásból kiderült, hogy megdöbbentő méreteket ölt a tobzoskák illegális kereskedelme a hagyományos kínai gyógyászatban való felhasználásuk miatt.
A Közép-Afrikában élő fehérhasú tobzoska (Manis tricuspis)
Fotó: dreamstime
Kínában nagy hagyománya van a tobzoskahús fogyasztásának, a tobzoska testrészeit pedig a hagyományos kínai gyógyászatban használják. A sült tobzoskapikkelyt egyebek között méregtelenítésre, anyatejtermelés stimulálására javasolják.
Évente mintegy tízezer szállítmányt koboznak el, de szakértők arra figyelmeztetnek, hogy jóval nagyobb mértékű az illegális kereskedelem.
Zsu Zsao-min, a kínai Jünan tartomány erdővédelmi irodájának illetékese az Oxfordi Egyetem kutatóival vizsgálta meg a csempészektől lefoglalt szállítmányok hivatalos adatait. A Frontiers in Ecology and the Environment című folyóiratban közzétett tanulmányukban a szakemberek kimutatták, hogy 2010 óta 2,59 tonna tobzoskapikkelyt foglaltak le a hatóságok, ez a mennyiség körülbelül 4870 állattól származik, találtak továbbá 259 tobzoskát, ebből220 élő volt, 39 pedig már elpusztult.
Az állatok csempészete mellett az illegális kereskedők a postát is rendszeresen használják az állatszállítmányok célba juttatására.
A tanulmány szerint 2013 novemberében pekingi vámosok öt, 70 kilogram tobzoskát tartalmazó csomagot foglaltak le. 2013 áprilisa óta lefoglaltak egytonnányi tobzoskapikkelyt, ami 1660 állattól származott. A tobzoskapikkely kilója 600 dollár, ami kétszerese a 2008-as áraknak.
A tobzoskáknak nyolc faja él, négy Ázsiában és négy Afrikában. A bengáli és a Szunda-szigeti tobzoskát veszélyeztetett fajként, az indiai és a fülöp-szigeteki tobzoskát, valamint az afrikai fehér hasú tobzoskát mérsékelten fenyegetett fajként tartja számon a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listája.
„A tobzoskák évente dollármilliókat takarítanak meg nekünk a kártevőirtásban. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy megfeledkezzünk a hangyák és termeszek természetes ellenségeiként betöltött ökológiai szerepükről” – nyilatkozta 2009-ben Simon Stuart, az IUCN munkatársa. Főként termeszekkel táplálkoznak, de megeszik a hangyát is, mellső lábukon található erőteljes karmaikkal tépik fel a rovarok várát.
Az összes illegálisan árult tobzoska a természetből származik, kereskedelmi mennyiségben nem lehet szaporítani őket. A méhlepényes emlősök rendjébe tartozó állatok a vadonban, évente csak egy utódnak adnak életet.
Forrás: MTI/ ng.24.hu