Vörös rókalepke a Sóstói-erdőben
Ritkaságszámba menő, védett vörös rókalepkét (Nymphalis xanthomelas) találtak a helyi E-misszió Természet- és Környezetvédelmi Egyesület tagjai a nyíregyházi Sóstói-erdőben.
Fotó: Sóstói-erdő: a mi erdőnk/facebook
Tömöri László, az egyesület elnöke elmondta, hogy a lepkefajt 1970-től Magyarországon kipusztult fajként tartották számon, de 2000-es évek elején látták a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei hegységekben, valamint a Szatmár-beregi-síkságon, illetve a nyírségi tájegység erdőiben is.
A nyíregyházi Sóstói-erdőben most talált példányt az egyesület tagjainak sikerült lefényképezni, s a fotók alapján állapították meg a szakértők, hogy különlegességnek számító vörös rókalepke látható a felvételeken.
Az elnök megjegyezte: „Először azt hitték, hogy nagy rókalepkét örökít meg a fénykép, de aztán a tüzetesebb vizsgálódáson kiderült, a ritka vörös rókalepkéről van szó. A vitát végül a rovar lábainak színe döntötte el. A nagy rókalepkének ugyanis sötét színű végtagjai vannak, míg a vörös rókalepkének a lábai világosak, sárgásak.
Szigetvári Csaba, az E-misszió Egyesület projektvezetője hozzátette, hogy az utóbbi hetekben Nyíregyháza környékén néhány helyen ugyancsak láttak vörös rókalepkét, ami a szakemberek szerint arra utal, hogy szaporodóban van a térségben.
A vörös rókalepke Közép-Európától, Dél-Európán át, Ázsiáig lokálisan fordul elő. Mérete: 50-65 milliméter. Élénkvörös szárnyainak felületét fekete foltok tarkítják, elülső részein egy-egy világos színűvel, s a szélek feketén szegélyezettek. Hátulsó szárnyrészein néhány félhold alakú világoskék szegélyvonal is látható. Petéit a víz fölé hajló fűz- és nyárfaágakra rakja. Kifejlett példányai áttelelnek és az új nemzedék júniusban-júliusban repül.
Forrás: MTI