Antilopvonulás rendőri védelemmel
Rendőri erők felügyelik a ritka tibeti antilopok (Pantholops hodgsonii)vonulását Kína dél-nyugati részén, hogy biztosítsák az állatok testi épségét.
Fotó: WWF
A Hszinhua hírügynökség jelentése szerint a délnyugat-kínai Tibet Autonóm Régióban 2014. május 19-től fegyverrel felszerelt erdészeti rendőrök óvják tibeti antilopok vonulását. A költöző állatok hatósági védelmére az orvvadászok miatt van szükség, az antilopok szőre ugyanis a világ legfinomabb gyapjának alapanyagaként szolgál, emellett bőréért és húsáért is vadásszák, a szarva pedig a tibeti hagyományos orvoslás fontos alapanyaga.
Az állatok telente alsóbb fekvésű legelőkön élnek, itt kerül sor a párzásra is, majd a májusban mintegy 300 kilométerrel északabbra, magasabban fekvő helyekre vonulnak. Az antiloptehenek minden évben hosszú utat tesznek meg az újszülöttek szempontjából kedvezőbb legelőkig. A vándorlás során több mint 100 ezer antilop hagyja el a Csientang természeti rezervátum térségét a Servo-hegység és Tiensuj-folyó mellé vonulva.
A négylábúakból valamikor több millió élt Tibet és a vele határos Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület magas vidékein, az 1980-1990-es években felélénkülő orvvadászat következtében azonban számuk mára jelentősen lecsökkent. Az állatot 1979 óta súlyosan veszélyeztetett fajként tartják nyilván és a veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelmének konvenciója alapján is védelmet élvez.
Forrás: MTI