Sikeres program természeti értékeinkért
Kiemelkedő eredményeket ért el a Pro Vértes Közalapítvány svájci-magyar együttműködési programban megvalósuló „Összefogással a természeti értékeink megőrzéséért” című projektje.
A kócsagfigyelő kamera egyik felvétele.
Fotó: provertes.hu
A 2014. május 23-án megtartott sajtótájékoztatón összesítették az eredményeket: ezerkétszáz helyi védett természeti terület ökológiai állapotának felmérése, kétszázezer darab térkép, százezer plakát és három rövidfilm, húsz konferencia 1500 résztvevővel, az első magyarországi kócsagfigyelő webkamera működtetése 162 200 látogatóval, egyedülálló és hiánypótló könyv kiadása a magyarországi Natura 2000 élőhelyekről, 163 szakember közreműködésével, fotó- és videópályázat általános- és középiskolások számára 3000 beküldött pályaművel.
A projekt során felmért helyi jelentőségű védett természeti területekről készült adatbázis közérdekű adatként mindenki számára elérhetővé válik. A szervezők fontosnak tartják, hogy a jövőben az önkormányzatok segítséget kapjanak a természetvédelmi szakemberektől e területek fenntartásához, kezeléséhez és újabbak létesítéséhez.
A projekt részeként a Pro Vértes Közalapítvány kihelyezte az első olyan madármegfigyelő webkamerát, amellyel egy nagykócsag-család életét követhették nyomon az érdeklődők. A kamera óriási látogatottságra tett szert, 102 országból összesen 162 200 látogatója volt az oldalnak. A kócsagfigyelő kamera bekerült a TOP 10-be a világ legnagyobb webkamera-gyűjtő oldalán, az Earthcam.com-on. A tavalyi siker után az idén egy kanalasgém telep életét követhetik élőben az érdeklődők.
Továbbá elkészült a „Natura 2000 fajok és élőhelyek Magyarországon” című kötet, mely azzal a céllal jött létre, hogy a Magyarországon előforduló valamennyi Natura 2000 fajra és élőhelyre vonatkozóan összegyűjtse és közreadja a legfontosabb információkat, ezzel segítve a szakemberek munkáját és azt, hogy a különböző érdekcsoportokhoz tartozók azonos ismeretek birtokában legyenek.
A projekt fő célja volt, hogy elmélyítse a fiatalok természetvédelmi ismereteit. A Pro Vértes Közalapítvány 2010-től folyamatosan, így 2013-ban és 2014-ben is megszervezte a Madarak és Fák Napja természetismereti versenyt, melyen felső tagozatos diákok mérhették össze elméleti és gyakorlati tudásukat. 2013-ban a Natura 2000 területek, idén pedig a helyi jelentőségű védett természeti területek ismerete képezte a verseny témáját.
Forrás: ng.24.hu