Aranyhasú mangábék érkeztek Budapestre
Négy aranyhasú mangábé (Cercocebus chrysogaster) érkezett a Fővárosi Állat- és Növénykertbe 2014. május 27-én.
Az USA-beli San Antonióból érkezett négy állat az európai állatkerti populáció vérfrissítését szolgálja. Egy közülük Budapesten marad, a másik három pedig hamarosan tovább utazik Európa más állatkertjeibe. Az állatok szakszerű szállítását a DHL Express, a világ vezető logisztikai szolgáltatója bonyolította le a veszélyeztetett fajok védelmének elkötelezett támogatójaként.
Az aranyhasú mangábé a világ egyik legritkább majomfaja. Eredetileg Nyugat-Afrikában őshonos, ám egyedszáma folyamatosan csökkent a vadonban. Nemcsak a természetben él belőlük kevés, az állatkertekben is a legnagyobb ritkaságnak számítanak. Jelenleg a világon összesen nyolc állatkertben élnek aranyhasú mangábék, vagyis kevesebb helyen tartanak ilyen állatokat, mint például óriáspandát. Az állatkerti világállomány pillanatnyilag 37 egyedből áll.
A négy aranyhasú mangábét a texas-i San Antonio állatkertjéből szállították Budapestre vérfrissítés céljából. Daphne, Dexter, Skyler és Tukal mind amerikai születésűek, és egy olyan vérvonalat képviselnek, amely nem áll közeli rokonságban az európai állatkertekben élő mangábékkal. A veszélyeztetett fajok állatkerti tenyészprogramjait általában régiónként szervezik, így külön programokat tart fenn az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) és az Amerikai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (AZA). Az olyan ritka és kis egyedszámban tartott fajoknál azonban, mint amilyen az aranyhasú mangábé is, a rokontenyésztés és a genetikai leromlás elkerülése érdekében feltétlenül szükség van a kontinenseken átívelő együttműködésre is. Az új vérvonalat képviselő négy állat közül egy hím marad majd Budapesten, a másik három nemsokára továbbutazik Hollandiába, illetve Franciaországba.
Az aranyhasú mangábékról a két napos út alatt a DHL Express globális csapata gondoskodott. A „VIP utasok” külön erre a célra szolgáló, névre szóló szállítóládákat kaptak. A majmok utazásához kapcsolódó szervezés, a papírok beszerzése több hónapig tartott, és több mint 30 ember dolgozott az amerikai és a budapesti állatkertekben, valamint a DHL Express globális hálózatában, hogy a különleges utasok biztonságban és kényelmesen érkezhessenek meg úti céljukhoz.
A ritka és veszélyeztetett állatokat elkísérte amerikai gondozójuk is, aki elárulta, hogy a mangábék közül az egyik nőstény, Daphne a „legcserfesebb”, jellegzetes hangját gyakran hallatja, a hímek pedig nagyon mozgékonyak és bármin képesek összekapni pillanatok alatt.
Forrás: ng.24.hu