Valaha működő vulkánok voltak

A vulkanikusan aktív Délkelet-Ausztráliában helyi kutatók eddig nem ismert vulkánokra bukkantak.
A Gambier-hegy a Blue Lake krátertóval.
Fotó: dreamstime
Az Australian Journal of Earth Sciences lapjain közreadott tanulmány nyomán részletesebb képet kaphatunk a régió vulkanikus helyzetéről. Ausztrál geológusok Victoria állam területén, a Hamilton város közelében, három, korábban nem nyilvántartott vulkán nyomaira találtak. Ma több mint 400 vulkánt ismernek errefelé, közte a Mount Schank és a Mount Gambier nevezetűeket.
Az eredmények műholdas fotók és a NASA által készített részletes topográfiai modelljeinek elemzése segítségével születtek, kiegészítve természetesen helyszíni kőzetvizsgálatokkal.
Kráter a Schank-hegyen
Fotó: monash.edu
Julie Boyce vezető kutató a Monash Egyetem Földtudományi Intézetéből azt mondja, hogy számukra is meglepő felfedezés azt sejteti, azon a vidéken talán még több kialudt vulkán is lehet. Megjegyzendő, Victoria állam legutóbbi tájformáló vulkanikus történései 8 millió évvel ezelőtt kezdődtek, és itt vannak az állam legfiatalabb sziklái, melyek még alig ismertek.
Jóllehet 5000 évnél régebben volt utoljára vulkánkitörés Ausztráliában, akkor is fontos megismerni e vulkánok egykori működésének részleteit, mondja a kutatónő, és hogy nem lehet elfeledni, a tartomány továbbra is aktív, így a távoli jövőben akár előfordulhatnak még kitörések.
A kutatók bizakodnak, hogy munkájuk a vulkánok világának jövőbeni alaposabb megértéséhez vezethet, és lehetővé válik a pontosabb kockázati becslés az elkövetkező kitöréseket illetően.
Írta: Csibrányi Zoltán