Medvéket öltek mancsukért
Medvemancsokat csempésző négy férfi, a belső-mongóliai Mancsouli határvárosban, egy véletlen folytán bukott le.
Fotó: chinadaily
Már túl voltak a rutinvizsgálaton, ám az egyik egyenruhásnak feltűntek a nagyon régi, kopott autókerekek, majd a sofőr is kezdett ideges lenni. Az autót átvilágították, a gumiabroncsokat fölvágták és előkerültek a Kínában keresett, drága ínyencség alapanyagául szolgáló, medvetalpak.
A medvemancsok darabonként 200 gramm egy kilogrammnyi tömegűek voltak, és legalább 63 medve életébe kerültek. Az elfogott áru értékét a feketepiacon 2,8 millió jüanra, vagyis több mint 100 millió forintra becsülték.
A két kínai csempész 7, illetve 6 év börtönt kapott, míg két orosz társukra a belső-mongóliai bíróság 5-5 év szabadságvesztést szabott ki. A kínaiakat fejenként 300 ezer jüan (12 millió forint) bírsággal is sújtották. A hatályos kínai törvények szerint akár életfogytig tartó szabadságvesztés is lehetett volna a büntetésük.
Kínában a medvék védett állatnak minősülnek. Mivel azonban a kereslet nagy egyes testrészeikre, virágzik a csempészet. A beszerzési forrás elsősorban Oroszország, ahol célpont a viszonylag nagy számban találhatók barna medve. Ott ráadásul 400 jüan (14-15 ezer forint) a medvemancs kilója, míg Kínában ennek a hússzorosáért is találni rá vevőt.
A hagyományos kínai gondolkodás szerint a vadállatok egyes testrészei nagy tápértékűek. Fogyasztásuk ugyanakkor státuszszimbólum is, tehetős családok asztalára is kerül belőle. A mancsokból dísztárgyakat készítenek, de ritka ételféleségek alapanyagaként és gyógyászati célokra is felhasználják.
Forrás: MTI