Helyreállítási munkálatok a szikes pusztán
2014 szeptemberében már dolgozni fognak a munkagépek Soltszentimre határában, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság működési területéhez tartozó Sáros-réten.
Árkok és beton műtárgyak
Fotó: Dóka Richárd
A cél, hogy helyreállítsák a nyílt, sík felszínű pusztai tájat. Az év végéig mintegy 30 kilométernyi, az egykori rizstelephez tartozó árkot és töltést számolnak fel, ezek ugyanis akadályozzák a természetes vízmozgást és a terület szárazodását okozzák. A felszín helyreállítása olyan fokozottan védett madárfajok életfeltételét is javítja majd, mint például a túzok, az ugartyúk vagy a széki lile.
A csaknem 120 millió forint európai uniós támogatás segítségével elegyengetik az ötvenes évekből megmaradt rizskalitkák töltéseit és felszámolják az otthagyott műtárgyak, mint például a vasbeton áteresztő csövek, zsilipek, aknafalak és kerítésoszlopok maradványait.
A terület számos ritka és világszerte veszélyeztetett madárfaj élőhelye, az árkok és töltések akadályozzák a természetes vízmozgást, a rókáknak és a borzoknak nagyon jó búvóhelyet kínálnak, ahonnan könnyen lecsaphatnak áldozatukra, és pusztítotják a túzok és más földön fészkelő madarak tojásait és fiókáit.
A hulladékként otthagyott műtárgyak mellett a tájidegen fafajokat és a cserjéket is eltávolítják a területről, az őshonos fák példányait azonban meghagyják, hisz ezek fészkelőhelyül szolgálnak egy különleges és ritka kis testű ragadozó madárnak, a sólyomfélékhez tartozó kék vércsének.
A természetvédelmi oltalom alatt álló terület tereprendezése során mindig fontos szempont, hogy a beavatkozások a lehető legkevésbé zavarják az élővilágot, épp ezért kezdik ősz elején a munkálatokat, amikor az élővilágot már kevésbé zavarják a gépek.
A soltszentimrei pusztán a projekt keretében épül egy többszintes madármegfigyelő torony is, így jövőre már minden természetbarát érdeklődő és kiránduló gyönyörködhet a helyreállított szikes pusztai tájban, és ha szerencséje van, számos ritka madárfajt is megfigyelhet.
Az élőhely helyreállítását az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Programjának támogatásával végzi a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság.
Forrás: ng.24.hu