Lepke- és rovarház a debreceni állatkertben
2014. szeptember 20-án megnyitották a debreceni pálmaházban kialakított lepke- és rovarházat.
Cifra helikonka (Cethosia bilbis)
Fotó: Czeglédi Zsolt
Az első lepkeházat 1978-ban építették meg az angliai Dorsetben. Magyarországon a Budapesti Állatkertben 2000-ben létesült lepkekert.
Bábjukból éppen kibújt két hekálé-helikonka (Heliconius hecale).
Fotó: Czeglédi Zsolt
A most átadásra került, pillangót formázó alaprajzzal épült debreceni pálmaház alkalmas a lepkék állandó bemutatására, ezért döntöttek úgy a vezetők, hogy a debreceni állatkert megújulásának jegyében új látványosságot kínálva, a pálmaházat lepkeházzá alakítják.
Egy nőstény lilafoltos biblika (Catonephele numilia)
Fotó: Czeglédi Zsolt
A lepkék costa ricai és malajziai lepkefarmokról érkeztek a nyitáskor huszonöt faj 450 példányát mutatták be. Néhány ezek közül alig egy hétig él, ilyen a várhatóan a nyitás után kikelő Atlasz lepke (Attacus atlas), ami a világ legnagyobb éjszakai lepkéje 25 centiméteres szárnyfesztávolságával. Mások akár két hónapig is elélhetnek, mint a csodálatos és szintén hatalmas kék azúrlepke (Morpho peleides).
A lepkék mellett a rovarok is helyet kaptak, az úgynevezett insectariumban, az élő rovarok „kertjében”, ahol botsáskák, pókok, skorpiók, ezerlábúak élete figyelhető meg. A berendezéskor törekedtek arra, hogy a bemutatott fajok ritka, vagy védett állatok legyenek. Különlegesnek számít a botsáskák közül az 55 centiméteres óriás maláj botsáska (Phobaeticus serratipes, a világ egyik legnagyobb rovara.
Forrás: MTI/ ng.24.hu