Rekordszámú szakállas saskeselyű
Rekordot döntött a szakállas saskeselyűk (Gypaetus barbatus) száma idén az osztrák Alpokban.
A 4-7 kg tömegű ragadozó madár magas hegyekben fészkel, Dél-Európában, Közel-Keleten, Mongóliában, Kínában, Tibetben, sőt Afrika egyes vidékein is előfordul.
Fotó: Jurra8/ Dreamstime.com
A 2014-es számlálónapokon 24 egyedet észleltek, minden korábbinál többet, adták hírül október 22-én. Becslések szerint a populáció 30-35 madárból állhat.
A Karintia, Salzburg és Tirol határán fekfekvő, Hohe Tauern Nemzeti Park szervezte számlálás saskeselyű-felelőse, Michael Knollseisen szerint szépen fejlődik a populáció: Salzburg tartományban és, Karintiában is találtak egy-egy vad fiókát, Kelet-Tirolban szabadon engedtek két fiatal állatot. Eközben idén egyetlen saskeselyű sem pusztult el – tette hozzá.
Négy éve 20-25 egyedre becsülték a populáció nagyságát, az Alpokban Knollseisen szerint mintegy 200 szakállas saskeselyű vadászik. A számlálónapokon mindig figyelembe veszik a pontatlanságokat is. Az előző években rossz volt az idő, lényegesen kevesebb észlelésről jött bejelentés.
Fotó: NPHT/Knollseisen
Az állatok „hazájának” azonosítása sem egyszerű, mert a fiatal szakállas saskeselyűk igen gyorsan változtatnak területet: naponta több száz kilométert is repülnek, ide-oda szállnak Svájc, Ausztria és Olaszország között – magyarázta Knollseisen. Az idősebb saskeselyűknek állandó a területe, 30-40 kilométeres sugarú helyre korlátozódik a repülésük.
A számlálónapokon minden ősszel megkísérlik az egyszer már kihalt populáció létszámát a lehető legpontosabban felmérni, az esetleges vad fiókákat felfedezni. A szakállas saskeselyűknek csak egy része visel jeladót, ezért fontos a megfigyelők segítsége.
Aki a számlálási napok idején megpillantja a ragadozó madarat, mely kiterjesztett szárnyaival akár a három méteres szélességet is elérheti, az észlelést jelentheti a nemzeti parknak.
Forrás: MTI/ng.hu