A veszély valódi, a visszatérés kérdéses

Az amerikai Climbing magazin szerint Andy Kirkpatrick hegymászó azzal szerzett hírnevet magának, hogy „olyan utakat keresett, ahol a veszély valódi a visszatérés pedig kérdéses”.
Fotó: ReelRock
A 2014-es Reel Rock filmnapok nyitóprogramjának előadóját a maró öngúny és az éles, pergő nyelv tette a hegymászók egyik ismert mai alakjává. A brit Andy részben motivációs előadóként és stand-up komikusként keresi kenyerét, hegymászótörténetekkel szórakoztatja a közönséget. Azok, akik hallottak róla, azt is tudják, hogy a humor mögött egy olyan ember áll, aki a Föld legkeményebb, legmerészebb „túrákon” bizonyított.
Szólóban megmászta az El Cap félelmetes Reticent Wall-ját, több kísérlete volt Norvégia hatalmas és vészjósló Troll Wall-ján (köztük egy sikeres téli teljesítés) és számos új utat nyitott meg az antarktiszi Ulvetanna-n (amit sokan a világ legnehezebben mászható hegyeként ismernek). A történetek, amelyekkel Andy ezekről a túrákról visszatért, mára a mászóvilág modern klasszikusaivá váltak, új jelentést adva a ’nehéz’ és a ’hideg’ szavaknak.
Fotó: ReelRock
„Nem másztam meg az Everestet, nem síeltem a Sarkvidéken, sőt még a világot sem szeltem át egyedül egy vitorláson. A kitűzött céljaim nem világrekordok vagy elsőségek, sokkal inkább jellemezhetőek a következőkkel: távolság, magasság, átlépni saját korlátaimat” – jellemzi saját magát Andy Kirkpatrick.
Az amerikai Climbing magazin egyszer ezt írta róla: „Andyt, különös vonzódással viseltetik a hosszú, hideg, nehéz dolgokhoz, az Alpokban és máshol is a legnehezebb falakat és utakat keresi, hol másokkal hol pedig egyedül.”
Andy a nagyfalmászás és a téli expedíciók specialistája, többször mászott meg 1000 méternél (a World Trade Center két és félszer) is magasabb falakat, gyakran -30 Celsius-fokos hidegben. Amerika egyik legnehezebb falán, a Yosemite völgy El Capitanján például huszonnégyszer járt, háromszor szólóban, egyszer 18 óra alatt, megmészta 13 éves kislányával, sőt sérült emberekkel is: egy vak és egy deréktól lefelé mozgásképtelen barátjával. A Reticent Wall 12 napos szólója az adott műfaj egyik legkeményebb teljesítménye volt, amiről aztán Psychovertical címen könyvet is írt.
2002-ben Európa egyik legnehezebb útvonalának megmászására vállalkozott: egy 15 napos téli „túrára”a Dru nyugati lejtőjén. Ennek az 1000 méteres falnak a megmászása neki és partnerének is a határok végsőkig való feszegetését jelentette. Erőfeszítéseiknek a „Cold Haul” című díjnyertes film állít emléket.
2014-ben elsőként mászta meg a „világ legnehezebb hegyeként” emlegetett, antarktiszi Ulvertanna déli gerincét, 14 nap alatt, mínusz 30 fokban.
De, hogyan is lett a kisegítő iskolai diákból ilyen sikeres mászó, író és előadó? Andy Anglia egyik legunalmasabb városában, Hullban nőtt fel. A szociális bérlakásban élő fiú 19 éves koráig nem is tudta, hogy súlyos diszlexiás. Az egyik legnagyobb erőssége, hogy úgy tud az életéről és a mászó sikereiről beszélni, hogy az, egy – a mászóvilágban nem járatos – laikus számára is tökéletesen érthető, követhető. Az előadásai segítenek abban, hogy a közönség átérezze a nagyfalmászás kockázatait és veszélyeit.
Andy a filmiparban is megtalálta a helyét, kaszkadőrmutatványok biztonsági tanácsadójaként dolgozik. Előadásaiban gyakran él filmes példákkal, így „repíti el” közönségét Patagónia magaslatairól egészen a Charlie és a Csokigyár édes mélységeibe!
Bővebb információ és jegyvásárlás: www.reelrocktour.hu
Forrás: ng.24.hu