Egy lábmasszírozás története
2015 januárjában kaptuk az Önök küldték rovatba az alábbi fotót. Utánajártunk, mi is történik a képen.
Lehoczky Krisztián, a kép készítője, a Mályi Természetvédelmi Egyesület elnöke elmondta, hogy 2015. január 12-én egy áramütést szenvedett fiatal vörös vércsét szállítottak Miskolcról a mályi Madármentő Állomásra.
A vizsgálatok során kiderült, hogy súlyos tüdővizenyő alakult ki a madár légzőszervében. „Azonnal megkezdtük a végtagok mágneses terápiáját, valamint kézzel masszíroztuk a pici lábakat, ahogy a képen is látszik.” Magas feszültségű áramütés akkor ér egy madarat, ha az oszlopra szeretne leszállni, landol is ott, de szárnya hozzáér a vezetékhez. Az áramütés miatt leáll a végtagokban a vérkeringés, egyre jobban zsibbadnak, majd elhalnak. Hogy ez ne következzen be, napi 4×45 percig kezeljük mágnessel és masszírozzuk – olvasható a Madármentő Állomás oldalán.
Kiri szárnyát mágnessel kezeli gondozója. A sérült végtagot két északi pólusú mágnes közé teszik, hogy ne álljon le a vérkeringés. A szárnyakat csak mágnesezni lehet, de a lábakat masszírozni és mágnesezni is szokták.
A kezelés hatására a vércse pár nap múlva lábra állt, gondozói el is nevezték, Fekete István: Hú című könyve nyomán, Kirinek.
„Február 5-től már repül – mondja Krisztián-, és azóta meg sem áll. Próbálunk úgy foglalkozni vele, hogy minél vadabb maradjon, hisz így lehet majd biztonsággal elengedni.”
Az állomás munkatársai már csak az illetékes természetvédelmi felügyelőség igazolását várják, no meg fagymentes időjárást, hogy a gyógyult vércsét szabadon engedhessék.
Forrás: Kiri története