Madárpusztító Mediterráneum
Kegyetlen bánásmódnak vannak kitéve a madarak a Földközi-tenger medencéjében.
Mezei poszáta (Curruca communis) egy enyves pálca csapdájában. A Birdlife-jelentés rámutat arra, hogy a madarakra sokféleképpen vadásznak, ezek közül a legkegyetlenebb az enyves pálca, amelyhez ragadva a madarak hosszú ideig szenvednek.
Fotó: David Guttenfelder. National Geographic Magyarország magazin 2013. július; Utolsó trillák című cikk.
Birdlife International, nemzetközi természetvédő szervezet becslései szerint Egyiptomban évente 5,7 millió, Olaszországban 5,6 millió, Szíriában 3,9 millió, Libanonban 2,6 millió, Cipruson 2,3 millió, Görögországban 700 ezer, Franciaországban, Horvátországban és Líbiában pedig 500-500 ezer madarat ejtenek el illegálisan. A legtöbb madarat elejtő 10 földközi-tengeri ország közé tartozik még Albánia is.
Málta nem került fel a tízes listára, ugyanakkor egy négyzetkilométerre számítva a kicsiny szigetországban pusztítják el a legtöbb madarat. A madarak legfeketébb régiója a ciprusi Famaguszta környéke.
A vadászok első számú zsákmánya az erdei pinty (Fringilla coelebs), amelyből becslések szerint évente 2,9 millió példányt ejtenek el a régió országaiban. A második leggyakoribb áldozat – 1,8 millió példánnyal – a barátposzáta (Sylvia atricapilla), a harmadik helyen álló fürjből 1,6 milliót, az énekes rigóból (Turdus philomelos) pedig 1,2 milliót ölnek meg.
A madarakat különböző okból vadásszák, gyakran élelmezési célból, de sportlövészek élő célpontként is használják.
Kapcsolódó cikk: A szabadság lett a veszte