Egy darab érintetlen óceán
A chilei államelnök bejelentette az amerikai kontinens legnagyobb tengeri rezervátumának, a Nazca-Desventuradas létrehozását.
Pseudolabrus gayi
Fotó: Enric Sala, National Geographic
A National Geographic Society és az Oceana nemzetközi természetvédelmi szervezet üdvözölte a chilei államelnök, Michelle Bachelet bejelentését a Nazca-Desventuradas Tengeri Rezervátum létesítéséről. Az új parknak, ennek a szigorúan védett tengeri térségnek, ahol tilos halászni és bármilyen más kitermelési tevékenységet folytatni, 297 518 négyzetkilométer a területe. A Nazca-Desventuradasszal Chile megteremtette az amerikai kontinens legnagyobb tengeri rezervátumát, ami az országhoz tartozó tengerfelszínnek immár 12 százalékát védi. Bachelet a Nazca-Desventuradas Tengeri Rezervátum megnyitását Valparaísóban jelentette be, A mi óceánunk elnevezésű konferencián, ahol a világnak az óceán megőrzése és megvédése iránt elkötelezett több száz vezető politikus, tudós és környezetvédő vett részt.
Fotó: Enric Sala, National Geographic
„Chile ma a világ egyik halászati nagyhatalma. E nagy tengeri védett terület kialakításával Chile a tengeri természetvédelemnek is az egyik élenjáró országává vált” – mondta Alex Muñoz, a chilei Oceana alelnöke.
Az Oceana és a National Geographic 2013 februárjában közös expedíciót indított a Desventuradasra, amelyet két kis sziget alkot, San Félix és San Ambrosio. Ez volt az első olyan expedíció, neves tudósokkal és csúcstechnikával, mely átfogó vizsgálatokat végzett Dél-Amerika utolsó, talán még érintetlen állapotban fennmaradt tengeri régiójában.
Fotó: Enric Sala, National Geographic
Találtak itt víz alatt ringatózó tengerimoszat-erdőt, gazdag halpopulációt, benne olyan fajokkal, mint a fattyúmakréla (Trachurus trachurus) és a mélytengeri cápa; valamint törékeny mélytengeri korallokat. Az expedíció jelentős felfedezése között vannak a különösen nagy testű homárok – egyes példányai több mint 60 centiméter hosszúak és majdnem 7 kilósak. Ebben a régióban a mély tengerfenék különösen jó állapotban van, sehol nem látszanak rajta az emberi tevékenység nyomai.
„A Nazca-Desventuradas Tengeri Rezervátum Chile ajándéka a világnak. Ennyire érintetlen, víz alatti környezetet sehol máshol nem lehet találni az óceánban. Vannak itt a tenger mélyén mindenféle hegyek, s rajtuk a tudomány számára eddig ismeretlen fajokkal, rengeteg óriáshomárral, és a mérsékelten fenyegetett Juan Fernandez-medvefókával – mondta Eric Sala tengerbiológus, a National Geographic ösztöndíjasa, az Érintetlen Tengerek projekt vezetője.
Két Juan Fernandez-medvefóka Desventuradas közelében, Chile partjaitól 900 kilométerre.
Fotó: Enric Sala, National Geographic
Az expedíció minden részletre kiterjedő jelentést készített a Desventuradas tengeri élőlényeiről, élőhelyeiről, és javaslatot tett a szigetek körül egy olyan nagy tengeri rezervátum kialakítására, amely túlterjed azon a vidéken is, ahol a Juan Fernandez-szigetek „kisvállalkozó halászai” 1901 óta fogják csapdáikkal a homárt, minden évben hat hónapon át. A javaslat célja az volt, hogy meg kell védeni ezt az egyedülálló ökoszisztémát, és rehabilitálni a teljesen kimerített halászterületeket a Csendes-óceán déli térségében.
Tengericsillag, körülötte tengerisünök.
Fotó: Enric Sala, National Geographic
Chile fontosnak tartja, hogy elkötelezze magát az ENSZ biológiai diverzitás megőrzésére létrehozott egyezménye mellett. Az egyezményben leírt célok egyike, hogy 2020-ra védetté kell tenni a világ fontos part menti és nyílt tengeri régióinak 10 százalékát.
A túlhalászás, a környezetszennyezés és a fajok tömeges kihalása alapvetően változtatja meg az óceán bonyolult ökoszisztémáit. A világtengereknek alig maradtak már olyan régiói, amelyeket többé-kevésbé ne változtatott volna meg az emberi tevékenység. A még érintetlen területek, például a Desventuradas körüli tengerek, kulcsfontosságúak a globális óceáni ökoszisztéma egészségének megőrzése szempontjából. Reménykedjünk, hogy a világ más kormányai is létrehoznak majd védett régiókat a tengeri élőlények és életterek megőrzése és rehabilitálása céljából.