Korszerű turistaház a Mátrában
Megnyílt az Országos Kékkör turistaútvonalán a korszerű, környezetbarát turistacentrum, és újra látogatható a közelében lévő, Péter-hegyese kilátó.
Fotó: Gulyás Attila
Ma már kényelmesen pihenhet meg a fáradt vándor Galyatetőn. Az egykor munkásszállóként funkcionáló, mátrai andezitből készült épület a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem építész oktatói Kovács Csaba és Vass-Eysen Áron tervei alapján született újjá. A már évek óta lakatlanul álló, romosodó ház munkálatai 2014 júniusában kezdődtek. Az épületet tartószerkezetig visszabontották, meghagyva az andezit szintet, az emelet és a bővítés vasbeton és antracit felhasználásával készült. Egy év múlva, 2015. szeptember 19-én pedig megnyílt a 770 négyzetméter alapterületű Galyatető Turistacentrum, hazánk legújabb és legkorszerűbb turistaháza. Az első emeleten öt darab 2 illetve 4 ágyas, mosdóhelyiséggel ellátott szoba, a második emeleten pedig a dormitórium, a bakancsos szálláshely kapott helyet, összesen 52 férőhellyel, négyesével leválasztva. A ház mögött sátorhelyeket alakítottak ki.
Fotó: Tassy Márk
A központ környezetbarát: a tetőn napkollektorokat, az udvaron napelemeket helyeztek el, ezek felelnek a meleg vízért és az áramért. A tetőkön összegyűjtött csapadékvíz a vécék öblítését szolgálja, csökkentve a környezetterhelést.
Fotó: Tassy Márk
Megújult a szintén 1939-ben átadott, Péter-hegyese kilátó is. Az idő múlásával a környező fák túlnőtték az építményt, így a tervezők, Kovács Csaba és Vass-Eysen Áron egy 13 méteres vasbeton toldással megemelték a tornyot, visszaadva ezzel az eredeti panoráma élményét. A vasbeton szerkezet a kőből rakott alsó rész belső oldalán is folytatódik, és egy masszív, új beton aláalapozáshoz csatlakozik, ezzel is stabilizálva a megváltozott arányú épületet. A csaknem 1000 méteres magasságban lévő tetőterasz 360 fokos panorámát nyújt.
Fotó: Tassy Márk
A feljutás teljesen biztonságos a 162 lépcsőfokon. A tervezők a megnyújtott belső mag köré két, egymással párhuzamosan haladó, membránból készült hálóval védett, lépcsősort építettek, szigorúan elválasztva ezzel a fel- és lejutást.
Fotó: Tassy Márk
A kalandvágyók egy-egy éjszakát is eltölthetnek a kilátó oszlopában kialakítottak bivak szálláson. A különleges, színes körablakos szoba felejthetetlen élményt ad a hálózsákkal és derékaljjal érkező vándornak, aki közel 1000 méteren szeretné álomra hajtani fejét.
Fotó: Gulyás Attila
Az Országos Kékkör három kéktúra egységesítésével Európa egyik legmodernebb és leghosszabb, 2550 kilométeres turistaútvonala lett. Részei: Országos Kéktúra (Magyarország északi tájain Írott-kőtől Hollóházáig), Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúra és az Alföldi Kéktúra.