Változó világ az Északi-sarkon túl
Egy világjáró magyar fotográfus Norvégia északnyugati részén, a Kvaloya-szigeten járt. A fotókon kívül a klímaváltozás hatásáról is hozott híreket.
Esther Horvath fotográfus, 2015 augusztus végén, az északi sarkkörön túl találkozott Audun Stiennel, a norvég Természettudományi Kutatóintézet ökológusával. Stien 15 éve foglalkozik a klímaváltozás rénszarvasállományra gyakorolt hatásaival.
A sarki jég olvadása negatív hatással van a Jeges-tengerben élö állatokra, a szárazföldön élőkre viszont igen pozitív. Ha rövidebb ideig borítja hó a felszínt, akkor ezek az állatok hosszabb ideig jutnak tápanyaghoz.
„Ezen a területen 1999-2000-ben volt az utolsó keménynek tekinthető tél. Az elmúlt időszak melegedő időjárása kedvezően hat a rénszarvas populációra, állományuk növekszik Norvégiában. Az enyhébb tavaszi időben több rénszarvas borjú születik, és mivel a tél is később köszönt be, több tápanyag áll az állatok rendelkezésre, így nagyobb testsúlyra tesznek szert” – mondta az ökológus.
Az arktiszi cserjék növekedése a globális felmelegedés egyik látványos hatása. A növényekkel borított nagyobb és sötétebb zöld területek több napfényt nyelnek el, ami hozzájárul a fagyott talaj olvadásához és ezzel gyorsítja a globális felmelegedést.
Fényképezte: Esther Horvath