Amikor az eső már nem áldás
Ha továbbra is ilyen intenzitással esik az eső, ezen a héten megduplázódhat a belvízzel borított területek nagysága, és egyre több folyó is megáradhat.
Fák tükröződnek belvízzel elöntött mezőgazdasági területen naplementekor a Hajdú-Bihar megyei Hosszúpályi határában 2016. február 11-én.
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
2016. január végén azt hallhattuk, hogy megszűnt a belvízvédelmi készültség Jász-Nagykun-Szolnok megyében, Cegléden, Tiszakécskén és Kiskörénél, ezzel befejeződött az idei első védekezési időszak a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) működési területén. Azóta sajnos változott a helyzet: január 17-re 15,5 ezer hektárt öntött el a belvíz az elöntött terület több mint fele vetés, szántóföld, a többi szántó.
Belvízzel borított terület a Somogy megyei Hollád közelében 2016. január 18-án. Február kozepére a Balaton vízállása is magas, ezért a déli parton folyamatos az ellenőrzés.
Fotó: Varga Györg/MTI
Belvízzel elöntött terület Szolnok határában 2016. február 8-án.
Fotó: Mészáros János/MTI
Vízzel teli vízelvezető árok Balmazújváros közelében 2016. február 15-én. A gazdálkodók az őszi vetésekről is szivattyúzzák a vizet a belvizes területeken. Emellett a vízelvezető árkok és a réselők ásása is folyamatos.
Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI
A kiáradt Sajó Sajógalgóc határában 2016. február 11-én. A folyó a sajópüspöki szakaszán délelőtt 353 centiméteren tetőzött.
Fotó: Kaszás Tamás/MTI
Február elején a Duna felső szakaszára az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság elsőfokú ár- és belvízvédelmi készültséget rendelt el. Németh József igazgató közölte: a csapadék és az olvadás hatására áradás kezdődött a Duna ausztriai szakaszán. Nagybajcsnál a folyó szintje meghaladja az elsőfokú készültségét.
Február közepén országosan már több mint 25 ezer hektár került víz alá – nyilatkozta az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője. Siklós Gabriella hozzátette: továbbra is az Alföld középső és keleti területein a legrosszabb a helyzet.