Duna-menti nemzeti parkok világa

Magyar természetfotósok egyedülálló sorozata Európa veszélyeztetett folyójáról.

Kudich Zsolt és Zsirmon Réka magyar természetfotósok az EU délkelet-európai együttműködési programjának támogatásával, a Danubeparks természetvédelmi együttműködéssel közösen nemzetközi vizuális kampányt indítottak a Duna még meglévő természeti értékeinek megőrzéséért. Az elkészült képek Budapest, Brüsszel és Bécs után most Esztergomban a Duna Múzeumban láthatóak.
Zsirmon Réka: Kócsagtenger című különleges hangulatú felvétele a National Geographic 2013-as nemzetközi fotópályázatán a szakértői zsűri elismerésében (honorable mention) részesült. A fotó a gemenci ártéren készült.
8 ország, 81 millió ember, 2800 folyamkilométer, 14 nemzeti park, 4 hónapos határidő. Számokban röviden ennyi az a munka, amire a Kudich – Zsirmon természetfotós házaspárt a Duna-menti védett természeti területek hálózata, a Danubeparks európai szervezete választotta ki. A feladat az volt, hogy művészi igényességgel és 8 európai ország nemzeti parkjainak szakmai segítségével dokumentálják a megmaradt utolsó természetes árterek, folyószakaszok és folyó menti területek állapotát. A megbízásban egyszerre volt jelen a tenni akarás és a szomorú realitás. Tenni, amit és ameddig még lehet, és képeken megőrizni azt, amit ilyennek már sohasem fogunk látni.
A Duna is szerepel a WWF (Természetvédelmi Világalap) 10 legveszélyeztetettebb folyójának listáján, az alábbiakkal együtt: Jangce, Mekong, Szalven, Gangesz és Indus Ázsiából, La Plata és Rio Grande Latin-Amerikából, Nílus Afrikából és Murray-Darling Ausztráliából. A WWF azokat a jelentős természeti értékekkel rendelkező folyókat vizsgálta, melyek társadalmi és gazdasági szempontú használata, kihasználtsága jelentős, és ezek a tevékenységek fokozott veszélyt jelentenek magára a folyóra és környezetére. Ezek között van a Duna is.
Az első tízbe azért került be, mert a 19. század óta eredeti árterének és mellékfolyói területének több mint 80 százalékát veszítette el a gátépítések, a környezetszennyezés és az éghajlatváltozás következtében. A WWF jelentésében a szakértők különösen riasztónak bélyegezték az emberi beavatkozásokat, például a természetes működést megváltoztató folyamszabályozásokat, a folyó elvágását az árterektől, az intenzív mederkotrást és nagy építkezéseket.
A Duna-régió természeti öröksége európai jelentőségű. Egyrészt a folyó számos veszélyeztetett faj menedéke, másrészt Európa megmaradt vadonjainak jelentős része itt van. Minden évben madarak milliói követik a Dunát vándorútjukon az Északi sarkvidék és Afrika között.
A fotósorozat elkészítése széleskörű európai összefogás eredménye. A Kudich – Zsirmon természetfotós házaspár munkáját a Duna-menti nyolc ország 14 nemzeti parkjának 60 szakembere segítette – az alkotók szerint maradéktalan profizmussal. A nemzeti parkok a képeket egy albumban is megjelentetik, amelynek célja ráirányítani a figyelmet arra, hogy a Duna természeti értékei csak határokon átnyúló együttműködéssel őrizhetőek meg. Az elkészült fotóanyag alapadatként szolgál majd a jövőbeni változások megfigyelésekor.
Kudich Zsolt és Zsirmon Réka Budapesten élő természetfotósok. Céljuk művészi erejű és újszerű képeiken keresztül felhívni a figyelmet a természet sérülékeny egyensúlyára.
A Dunát bemutató fotókiállítás Esztergomban a Duna Múzeumban látható 2016. március 10-től április 8-ig.
Bővebb információ: Duna Múzeum, Esztergom