Az öreg erdők védelmében
Az idős erdők, mint élőhelyek igen értékesek, mert olyan növény- és állatfajoknak adnak otthont, melyek a fiatalabb, zárt erdőkben nem képesek megélni.
A WWF Magyarország friss statisztikai elemzése aggasztó adatokat közöl a hazai idős erdők állapotáról és azok természetvédelmi helyzetéről.
Az ország erdőterületének alig két százalékát teszik ki az élővilág megőrzése szempontjából kulcsfontosságú, 120 évnél idősebb erdők, melyek harmadát semmiféle természetvédelmi oltalom nem védi. A védett és fokozottan védett állami területen található öreg erdők több mint felén jelenleg is fakitermelés folyik. A legidősebb alföldi tölgyeseink, hegyvidéki bükköseink faanyagként történő hasznosítása veszélyezteti a biológiai sokféleséget és alapvető közjóléti értékek megsemmisülésével fenyeget.
Mai erdőterületeink kevesebb, mint fele természetes eredetű, „igazi erdő”. Öreg erdők csak elvétve maradtak meg, nehezen megközelíthető hegyoldalakon, szurdokokban. Az Országos Erdőállomány Adattár szerint hazánk erdeinek kevesebb mint 2 százaléka 120 évnél idősebb. A 150 évnél korosabbak pedig csupán 0,35 százalékot tesznek ki. A 200 évnél is öregebb erdő összterülete 186 hektár – ez néhány városi közpark összterületével azonos méret..
Sajnálatos, hogy a hazai viszonyok között korosnak számító erdőknek egyharmada nem áll védelem alatt, így nagy részükben fakitermelés folyik, döntően tarvágás. A Nyírségben ez 98 százalékot tesz ki.
„Álláspontunk szerint a védett és fokozottan védett állami erdőkben a természetvédelmi és közjóléti szempontok érvényesítése kiemelt fontosságú. Ennek feltétele, hogy a csaknem másfél évszázadot megélt idős erdők megőrzését minden eszközzel biztosítsuk” – mondta Gálhidy László, a WWF Magyarország Erdővédelmi Programjának vezetője.
Federico García Lorca: Kivágtak három fát
Három volt.
(A nappal fejszéje vágta.)
Kettő lett.
(Víztükrön lomb ezüst-szárnya.)
Egy maradt.
Egyse maradt.
(Ó, víztükör pusztasága.)
Fordította: Weöres Sándor