Gólyafészek a földön
A napokban keltek ki a 2016-os fehér gólya fiókák a hortobágyi Madárkórházban, fészkük viszont nem villanyoszlop, de még nem is kémény tetején látható.
Fotó: Konyhás István
„Tartósan sérült gólyáink közül minden évben akad olyan repülni nem tudó pár, aki földre teszi fészkét, majd sikeresen költ is – ez igazi kuriózum. A kórházban tíz lakott gólyafészek van, ebből négy a földön, a többi pedig az épületeken, vagy a nagy az emelvényen lévő gólyafészkelő helyen. Maradandó károsodást szenvedett madarakat már nem lehet visszahelyezni a természetbe, utódaik viszont teljesen egészségesek, és gazdagíthatják a szabad gólyák számát. Miután felnőnek, röpdénkben gyakorlatoznak, majd a nyár végén őket engedjük szabadon” – mondja Déri János állatorvos a Madárkórház Alapítvány vezetője.
Fotó: Konyhás István
A fehér gólya fokozottan védett madarunk, eszmei értéke 100 000 Ft hazánkban állománya több mint egy évtizede szinte felére csökkent, azóta stagnál.
Fotó: Konyhás István
Az egyik, öttojásos fészekaljból három kis gólya már elő is bújt. Déri János bizakodón mondja: „Pünkösdre várhatóan a gólyafiak többsége kikel, így akár negyven kis gólya is lehet a madármentő helyen.”
Déri János, a Madárkórház vezetője megvizsgálja a fiókákat.
Fotó: Konyhás István
A sérült madarak gyógyításánál a Madárkórházban az is fontos szempont, hogy azokat a madarakat is megmentik, amelyekről már bekerülésükkor biztosan tudható, hogy nem lehet majd visszaengedni a természetben. Ezek az általában szárnyaszegett madarak ugyan olyan hasznos tagjai lehetnek a természetnek, mint repülős társaik. A biztonságos, egészséges életkörülményeknek köszönhetően párba állnak és költenek, a felnevelt fiókák pedig már szabadon bocsájthatók.