A nagy pörölycápa energiatakarékos úszása
A nagy pörölycápák gyakran az oldalukra fordulva úsznak, mert az kerül a legkevesebb energiájukba.
Fotó: Profimedia
A Nature Communications című szaklapban megjelent tanulmány egy nemzetközi kutatócsapat megfigyelésén alapult. Ausztrália, Belize és a Bahamák vizeiben nagy pörölycápákat (Sphyrna mokarran) más néven kalapácsfejű cápákat követtek nyomon a kutatók. Az egyik állatról azt hitték, beteg, ám közelebbi megfigyelés után kiderült, hogy csak az oldalára fordulva úszik. A továbbiakban más példányoknál is megfigyelték ezt a viselkedést.
Víz alatti kamerák és gyorsulásmérők segítségével megállapították, hogy az állat az úszási idő 90 százalékát 50-70 fokos szögbe fordulva tölti, és nagy hátúszójával hozza létre a felhajtóerőt.
A pörölycápák mozgásának vízi dinamikai modellezése szerint pontosan ebben a szögben éri az állatot a legkevesebb ellenállás és fogyasztja a legkevesebb energiát.
Adam Barnett, az ausztrál James Cook Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője szerint az állatok ezzel a módszerrel a hagyományos úszásmódhoz képest mintegy tíz százalékkal csökkentik az energiafelhasználásukat. „Ez is csak azt mutatja, mennyi mindent nem tudunk még arról, mi történik az óceánban” – tette hozzá a szakértő. Nicholas Payne, a brit Roehampton Egyetem kutatója elmondta, hogy az akváriumokban élő egyedeknél is megfigyelhető ez a viselkedés.
A nagy pörölycápa magányos ragadozó. Veszélyeztetett faj, mivel a túlhalászat és más emberi tevékenységek miatt egyedszáma riasztó mértékben csökkent.